Aloe vera bitkisiyle tanıştınız mı? Saç dökülmesini azaltmaktan yaraları iyileştirmeye, kabızlık gidermekten kilo vermeyi kolaylaştırmaya kadar harika faydaları var! Siz, değerli “Yüksek Topuklar” okuyucuları için aloe veranın faydalarını anlatıyoruz.

Aloe vera, Türkiye’de “tıbbi sarısabır” olarak da bilinen, asıl vatanı Afrika olan bir bitkidir. Alametifarikası diye adlandırılan ise yapraklarının içinde bulunan jelimsi maddedir. Bu madde, mineral ve aminoasit açısından oldukça zengindir.

İçinde bir çok vitamini bulundurur. B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri başta olmak üzere 13 türde vitamin, kalsiyum, demir, potasyum gibi toplam 22 çeşit mineral ve alanine, arginine gibi adını pek bilmediğimiz ama insan sağlığı için oldukça yararlı olan 18 farklı aminoasit olduğu söyleniyor.

Durum bu olunca, bizim de aloe veradan faydalanmak için bir çok sebebimiz oluyor.. Peki, aloe veranın vücudumuza faydaları nelerdir, ne işe yarar? İşte aloe veranın sağlığa 11 faydasını sıraladık;

 • Sirke ile aloe verayı karıştırıp saç diplerinize masaj yaparak uygularsanız saçlarınızın dökülmesi durur. Bir faydası daha; saçlarımızı aloe vera ile yıkadığımız zaman kepek sorunumuzun gözle görülür bir şekilde azaldığını fark edeceksiniz. Birkaç yıkamadan sonra tamamen kepeksiz saçlara kavuşabilirsiniz.

 • Müshil etkisi vardır. Aloe Vera içerisinde bulunan maddeler ishale sebebiyet vererek bağırsakları temizler. Ama dikkat etmek gerekir ki çok fazla kullanımı bağırsaklar üzerindeki etkinliğinin azalmasına sebep olacaktır.
 • Kadınların adet dönemlerinde kanamasını arttırarak bu dönemin daha rahat geçmesini sağlar. Bunun için yaprakları keserek çıkan özsuyu almak gerekir. Dikkat edelim ki küçük dozlar bunun için yeterli olacaktır – 1, 2 damla (0,1- 0,3 gram)- yeterlidir.
 • İltihaplı deriler ve deri egzamalarına fayda eder.
 • Yaralardaki iyileşme sürelerini hızlandırır, cildi UV ışıklarının zararlı etkilerinden korur. Bunun için evden çıkmadan önce cildinize bir miktar aloe vera kremi sürünüz. Cildin aynı zamanda nem dengesini korumaya yardımcı olur.

 • Ağız yaralarında da etkili olan aloe vera özünü bir miktar çıkartıp ağzımızda yara üzerine sürdüğümüzde yaraların geçtiğini göreceğiz. Ağız içi iltihaplanmalarına karşı da etkili bir yöntemdir.

 • Düzenli spor ve sağlıklı beslenme yanında aloe vera kullanımı selülitlerin azaltılmasında etken rol oynar. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için aloe veranın iyileştirici gücünü kullanabilirsiniz.

 • Aloe vera bitkisinin temizleyici özellikleri vardır. Aloe vera zayıflamada yardımcı bir rol üstlenir. Limonla birlikte kullanıldığında detoks etkisinin yanı sıra arındırıcı etkilerinden de faydalanabilirsiniz. Bu nedenle birkaç malzeme ile bir meyve suyu hazırlamanızı tavsiye ederiz:1 orta boy aloe yaprağı (dikenleri alınıp parçalara ayrılmış şekilde), 1çorba kaşığı bal, 1 limonun suyu. Tüm malzemeyi iyice karıştırıp süzerek sabah kalkınca için. Kahvaltıya başlamadan önce sindirmiş olursunuz ve tabi tüm bunların yanında sağlıklı, düzenli beslenme ve spor yapmayı asla unutmayın.

 • Stresin yarattığı etkilerin azaltılmasına katkıda bulunur. Kafamızı her yıkamada aloe vera ile saç diplerine masaj yapmamız bizi rahatlatarak stresten uzaklaşmamızı sağlar.
 • Aloe vera, cildimizi güneşin yıpratıcı etkilerinden koruduğu gibi saçlarımızı da güneşten ve kafa derisini UV ışınlardan korur. Saçlarımızın gün içinde yıpratıcı şeylere maruz kalması (yağmur, hava kirliliği, güneş vb.) sonucu oluşan sağlıksız görünümün de giderilmesinde etkilidir.

 • Aloe vera içeriğindeki maddelerin sivilce üzerinde de iyileştirici etkisi vardır. İçeriğinde aloe vera bulunan sabun veya kremi her gün yüzümüze uyguladığımızda sivilcelerin azaldığını göreceksiniz. Aynı zamanda yüzdeki yağ seviyesini kontrol altında tutmakta da etkilidir.