Makyaj çantanızın olmazsa olmazı allığı doğru uyguluyor musunuz? Ten renginize en uygun allığı seçtikten sonra sıra geldi doğru uygulamaya… Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlerle allık sürme tekniklerini paylaşıyoruz. Allık nasıl sürülür, öğrenmek için haberimizi hemen okumaya başlayın!

Allık rengine nasıl karar verilir?

Cilt tipiniz için doğru allık tonunu bulmak istiyorsanız, spordan veya yanaklarınızı sıktıktan sonra cildinizin aldığı pembeliği baz alın. Böylece, teninize uygun en doğal allığı bulabilirsiniz. Kullanacağınız allığın dokusuna karar verirken de cilt tipinizi göz önünde bulundurmalısınız. Kuru ciltler için, krem allık uygun olurken, yağlı ciltler toz allık tercih etmelidir. Likit allıklar yoğun renk verdiği için dikkatli kullanılmalıdır. Tüm gün dayanıklı olan likit allıklar, yaz için uygundur ancak iyi dağıtılmadığında ciltte leke şeklinde kalır. Makyaj için fazla zamanınız yoksa kalem allık kullanabilirsiniz. Krem allıklar, pratik ve hızlı kullanım isteyenler için idealdir.

Allık nasıl sürülür?

Allık sürmeye gülümseyerek başlayın. Allığı, güldüğünüz zaman yanaklarınızda şişen bölgeye uygulamalısınız. Bu bölgeye allık uyguladıktan sonra fırça yardımıyla şakaklara doğru dağıtın.

Yanaklarınızda top şeklinde allık izi kalmamasına dikkat edin. Ten renginizle doğal bir uyum sağladığından emin olmalısınız.

Toz allık tercih ediyorsanız, uygulamadan önce fırçayı silkerek fazla ürünü temizleyin.

Allık uygularken mutlaka gün ışığında olun. Loş ışıkta uygulama, istemediğiniz bir görünüme neden olabilir.

Her allık uygulamasından sonra fırçanızı temizleyin. Böylece, hem cilt sağlığınızı korumuş olursunuz hem de fazla allık sürme problemiyle karşılaşmazsınız.

Allığı bazen fazla sürebilirsiniz. Bunu pratik yöntemlerle telafi etmeniz mümkün.

Toz allığı fazla kaçırdıysanız, kuru bir pamuk yardımıyla yüzeydeki fazlalığı alabilirsiniz.

Bir diğer yöntem, aynı dokuda başka bir ten ürününden yardım almaktır. Örneğin toz allığı transparan bir pudrayla, krem allığı ise yine krem bir fondötenle nötrleyebilirsiniz.

Son zamanlarda çok tercih edilen makyaj süngerleri de fazla allığı dağıtmanıza yardımcı olacaktır. 

Allık sürme tekniklerini öğrendiniz.

Yüksek Topuklar öneriyor:

Yüz şekline göre allık nasıl sürülür?

Allık sürmenin altın kuralları

Mükemmel yaz makyajı için tüyolar