Alkol sonrası mide bulantısı için ne yapmalı?

Bir gece önce alınan alkol, ertesi sabah mide bulantısına neden olabilir. Bunun yanı sıra, baş ağrısı, ağız kuruması, kas ağrısı, şişkinlik ve mide yanması gibi olumsuzluklar da yaşayabilirsiniz. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere, alkol sonrası mide bulantısını geçiren doğal yöntemler sunuyoruz. Mide bulantısını geçirmeye yönelik yöntemlerle alkolün vücudunuzda yol açtığı olumsuz etkilerden kurtulabilirsiniz.

Güne bol su içerek başlayın!

Alkol, vücutta sıvı kaybına yol açar. Alkol aldığınız gece kaybedilen sıvıyı geri kazanmak ve alkolün vücuttan atılmasını hızlandırmak için bol su tüketmelisiniz. Gün boyunca öğünlerinizden önce ve sonra su içmeyi unutmayın.

Kahvaltıyı atlamayın!

Alkol sonrası mide bulantısını önlemenin en etkili yollarından biri, sıkı bir kahvaltı yapmaktır. Özellikle kahvaltıda yumurta ve peynir tüketmek, mideyi bastırmaya yardımcı olur. Böylece, alkolün olumsuz etkilerinden daha kolay kurtulabilirsiniz.

Gün boyu vitamin ve mineral alın!

Alkol sonrası kendinizi daha çabuk toparlamak adına, ara öğünlerinizde potasyum bakımından zengin meyveler tüketmelisiniz. Portakal, mandalina, armut, muz, kivi, başta potasyum olmak üzere vitamin ve mineral bakımından zengin meyvelerdir. Öğle veya akşam yemeklerinde tavuk suyu çorbası veya sebze çorbaları tercih edin. Domates mide bulantısına iyi gelir. Bu nedenle, mide bulantınız için domates suyu veya domates çorbası içebilirsiniz.

Karabiber çayı ile canlanın!

Karabiber çayı, tükürük ve mide salgısını artırarak sindirim sistemine iyi gelir ve metabolizmanızı hızlandırır. Ara öğün olarak veya yemeklerden sonra tüketebilirsiniz. Çay kaşığının ucuyla aldığınız toz karabiberi kaynamış suya ilave ederek tüketin. Karabiber çayını günde 3 kez içebilirsiniz.

Nane çayıyla mide bulantısından kurtulun!

Nane, sindirimi rahatlatır, mide ve bağırsak sorunlarını giderir. 1 çay kaşığı kadar kurutulmuş nanenin üzerine kaynamış su ilave edin. Yaklaşık 10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz.

Rezeneyle sindirimi rahatlatın!

Rezene, alkol sonrası yaşanan gaz sorununu ve mide kasılmalarını önler. Yarım çay kaşığı kadar rezene tohumuna kaynamış su ilave edip üzerini kapatın. Yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekleyin ve tüketin. Günde 3-4 bardak içebilirsiniz.

Zencefil çayı için!

Zencefil, alkolün sebep olduğu mide bulantısı, kusma, baş ağrısı ve kas ağrılarını gidermeye yardımcıdır. Bir fincan sıcak suyun içine koyacağınız bir çay kaşığı zencefil ve bir tatlı kaşığı bal, vücudunuzdaki toksinlerin atılmasını hızlandırır. Bu sayede, mide bulantısı ve kusma hissinden kurtulabilirsiniz.

Hindiba çayıyla karaciğerinizi destekleyin!

Hindiba yapraklarında bulunan bileşenler, karaciğer için çok faydalıdır. Hafiflemek istediğiniz günlerde hindiba bitkisinden faydalanabilirsiniz. 1 çay kaşığı kadar kurutulmuş hindiba yaprağına kaynar su ekleyin. 10-15 dakika demlendikten sonra içebilirsiniz.

Limonlu soda tüketin!

Alkol sonrası meydana gelen mide bulantısı ve yanması için, limonlu soda içebilirsiniz. Ancak gazlı içecek olduğu için çok fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Alkol sonrası mide bulantısı nasıl geçer, öğrendiniz. Yukarıda bahsettiğimiz doğal yöntemlerin yanı sıra, alkol sonrası mide bulantısını geçirmek için açık havada yürüyüş gibi fiziksel aktiviteler yapabilirsiniz. 

Yorum Yapın

vestel