aksam-yemegi-onerileri

Sağlıklı yaşam koçu Arzu Karabulut, akşamları az yemek için yapılması gerekenleri ve kilo vermenin püf noktalarını anlatıyor.

Diyet yapanlar bilir ki, gündüz öğünlerinde hafif beslenseler bile akşam yemeğinde çok acıkmış olurlar, doymak için fazla yerler. Sonuçsa malum, günden güne artan kilolar… Oysaki doğru taktikleri kullanarak, aç kalmadan akşam yemeğinden az yiyerek zayıflayabilirsiniz.

Diyette akşam yemeği kaçta yenmelidir?

Akşam yemeği saatine açılık getirmek istiyorum çünkü bu konuda çok farklı söylentiler var. Temiz beslenme veya diyet dediğimiz, insanın gerçek hayatına uyum sağlamalıdır. Akşam 5’ten sonra hiçbir şey yememek veya akşam yemeğini 6’da yemek zorunda olmak, uygulaması zor kurallardır. Kişi, uyumadan 4-5 saat öncesinde akşam yemeğinde yiyebilir. Örneğin, gece 12’de uyuyorsanız, akşam yemeğinizi 7’de yiyebilirsiniz. Yani, akşam yemeği saati tamamen sizin uyuma saatinizle ilgilidir. 10’da uyuyorsanız 6’da, 11’de uyuyorsanız 7’de yiyebilirsiniz. Bu bazen geç bazen erken olabilir ama tek dikkat etmeniz gereken şudur: Akşam yemeğini gece geç saatlere bırakmayın.

İkindi vakti tarçınlı süt için

İkindi vakti bir bardak tarçınlı süt içmek, hem akşam yemeğinde daha az yiyerek doymayı sağlıyor hem de ayda 4 kiloya kadar yağdan vermeyi sağlıyor. 1 su bardağı sıcak süte 1 çay kaşığı tarçın ekleyip karıştırın. İkindi vakti yani akşamüstü 4-5 gibi tarçınlı sütü için. Göreceksiniz, zamanla akşam yemeğinde fazla yeme isteğiniz yok olacaktır. İstediğiniz kiloya inene kadar her gün tarçınlı süt için. Tam yağlı veya yarım yağlı süt olabilir ama mutlaka sıcak süt olmalıdır.

Yemekten önce ceviz suyu için

Evde kolayca hazırlanan tariflerimden biri olan ceviz suyu, tokluk veriyor ve zayıflamayı hızlandırıyor. Sabah, 1 bardak suya 1 tam ceviz içi ekleyin, akşam yemeğine kadar bekletin. Bu işlem sayesinde cevizdeki vitaminler ve faydalı yağlar suya geçecek, vücut tarafından hemen kullanılacaktır. Akşam yemeğinden 15 dakika önce ceviz suyunu oturarak ve yudum yudum için, cevizleri iyice çiğneyerek yiyin. Bu uygulamayı, istediğiniz kiloya inene kadar her gün yapın.

ceviz-suyu-zayiflama-kuru

Yemeğe çorba içerek başlayın

Akşam yemeğine çorba içerek başlamanın çok faydası vardır: Daha az yiyerek doymayı sağlar, mideyi sindirime hazırlar, vitamin, mineral ve faydalı yağ bakımından zengindir sağlıklı kilo vermeye yardım eder. Akşam yemeğine her zaman çorba içerek başlayın. Ana yemeğe geçmeden önce 5 dakika bekleyin ki doygunluk hissi beyninize gitsin. Diyet yaparken tavuk suyu veya et suyu çorbalar içebilirsiniz. Mercimek çorbası, bulgur çorbası, peynirli brokoli çorbası ideal seçimlerdir. Ancak, diyette hazır çorba içmeyin, hiçbir faydası olmadığı gibi ödem tutmaya sebep olur.

Bir avuç içi fıstıkla başlayın

Fıstık, hem ekonomik hem faydalı kuruyemişlerden biridir. Kabızlıktan kurtulmak, akşam yemeğinde az yemek, daha çabuk doymak ve yorgunluk gidermek için süper bir çözümdür. Küçük bir avuç içi kadar fıstık yiyerek akşam yemeğine başlarsanız, daha çabuk doyduğunuzu göreceksiniz. Her gün bunu uygulamaya devam edin, zamanla midenizin küçüldüğü ve çok daha kolay doyduğunuzu göreceksiniz. Ancak dediğim gibi: Küçük bir avuç içi fıstık olmalı, daha fazlası değil.

Tok tutan meyveleri tercih edin

Akşam yemeğini uyumadan 4 saat önce yiyorsanız, birkaç saat sonra ara öğün yapma hakkınız vardır. Örneğin, bir avuç içi kadar goji berry ve bir su bardağı sütle ara öğün yaparsanız, akşamları gelen açlık krizlerini tatlı bir şekilde çözebilirsiniz. Aynı şekilde, ceviz veya badem gibi kuruyemişler ile lif oranı yüksek armut ve elma gibi meyveleri tercih edebilirsiniz.

Başlarken ve bitirirken su için

Aslında bu şahane yöntemi tüm öğünlerinizde kullanabilirsiniz: Yemeğe başlarken ve bitirirken büyük bir bardak suyu, oturarak ve yudum yudum için. Su içmenin zayıflamaya müthiş faydaları vardır: Tokluk verir, ödem söktürür, baş ağrısını giderir, yorgunluğu alır ve hızlı zayıflatır. Bugünden itibaren bu alışkanlığı kazanın: her yemekten önce ve sonra bir büyük bardak su için.

Akşam yemeğinde yoğurt yiyin

Akşam yemeğinde yoğurt yiyerek zayıflamak mümkündür. Ancak bu, sadece yoğurt yiyin manasına gelmiyor. Çorba, zeytinyağlı yemeğinizin yanında bir kase yoğurt yerseniz, hem hızlı zayıflar hem daha çabuk doyabilirsiniz. Yoğurdun içine yarım çay kaşığı olmak kaydıyla, nane, kekik, pul biber gibi metabolizma hızlandıran baharatlar ekleyebilirsiniz.

Temiz yaşam koçu Arzu Karabulut hakkında:

arzu-karabulut-egzersiz

‘Diyete Başlıyorum’ temiz yaşam sitesinin kurucusu Arzu Karabulut, sigarayı bıraktıktan sonra spor, iyi beslenme ve zihinsel gelişimle tanıştı. Amerika’ya gidip New York Üniversitesi’nde fitness, beslenme ve zihin-beden teknikleri uzmanlık eğitimleri aldı. Hem Amerika hem Türkiye’de temiz yaşam koçluğu yaptığı insanların hayatlarını sadeleştirmeye, fazla kilolarından keyifle kurtulmalarına yardım ediyor.