Diyet yaparken akşam yemeği kaçta yenir sorusu, Facebook sayfamızda çok sorulunca biz de ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak toplu cevap verelim ve akşam yemeği kaçta yenir püf noktalarıyla açıklayalım dedik.

Öncelikle, “akşam yediden sonra hiçbir şey yemeyeceksin” kuralının tamamen efsane olduğunu yani gerçeğini yansıtmadığını bildirmek isteriz. Kendinize bu kadar katı kurallar koyarsanız, açlık ve acı çeker; diyet yapmaktan soğursunuz. Açlığa dayanamadığınız için ya bir kaçamak yapar kendinizi kötü hissedersiniz ya da diyeti tamamen bozup kıtlıktan çıkmış gibi yemek yersiniz. Oysaki, kendinize bu kadar katı ve işe yaramaz kurallar koymak yerine esnek olmalı, kendi hayat düzeninize göre davranışlar sergilemelisiniz.

Akşam yemeği saatini, kendi yaşantıza göre belirlerken en önemli etken uyku saatinizdir. Yemeklerin rahatça sindirilmesi ve güzel bir uyku için uyumadan 3-4 saat önce akşam yemeğinizi yemek faydalıdır.

{loadposition haber}

Yatış saatinden 3 saat öncesine kadar akşam yemeği, 2 saat öncesine kadar meyve, hatta yatarken süt tüketilebilir.

Önemli olan günün herhangi bir saatinde ve yatmadan hemen önce aşırı yağlı ve aşırı karbonhidrat içeren besinler tüketmemektir, anormal porsiyonlarda hayvansal besin almamaktır.

1 günde toplam yediklerinizin kalorisi, harcadığınız enerjinin altında kalıyorsa, gece 21:00 de akşam yemeği yemiş olmak size zarar vermez.

Saat kaçta yediğinizden çok, o saatte ne yediğiniz önemlidir.

Ağır bir şeyler yemenin de hafif bir şeyler yemenin de saati yoktur.

Akşam yemeği antibiyotik değildir, saatine çok takılmayın, fakat; abur cubura dikkat edin. Önemli olan içinde şeker, tuz, yağ ve kimyasal madde olan cips, patates kızartması, tatlı, gazoz, kola gibi zararlı yiyeceklerden uzak durmaktır.