Soru:

Dr.Figen hanım;ben Deniz. 1 yılı aşkın bi süredir sıkça akıntım geliyor.10 aylıkda evliyim.özellikle 1haftadır genital bölgemdede kaşıntı var.yaşım 22.derimde herhangi bi değişim yok.cinsel aktiflik durumumda normal yani yolunda.sizce bu normal mi? şimdiden teşekkür ederim.

Dr. Figen Bıyık’ın Cevabı:

Sevgili Deniz Merhaba,

Akıntının karakteri hakkında bilgi vermediğin için genel bir yorum yapabilirim.Ancak bir jinekoloji uzmanının muayenesi ile durum netleşebilir. Sana önerim hemen iyi bir  jinekolog ile görüşmendir.

Vajinal akıntı, kadınların hekime en sık başvurma nedenlerindendir ve genellikle de bir hastalık nedeni ile olmayıp doğal ya da fizyolojik dediğimiz akıntılardır. Doğal akıntılar, renksiz, berrak, kokusuzdur. Bazı kadınlarda ekşi bir koku da olabilir. Kaşıntı,yanma ya da ağrı eşlik etmez. Aynı şiddette uzun süre devam ederler. Adet dönemi yaklaştıkça ya da yumurtlama dönemlerinde bu akıntı artabilir. Bazı kadınlarda hamilelik döneminde de bu tarz akıntılar görülebilir.

Rahim ve rahim ağzının enfeksiyonlarında oluşan doğal olmayan akıntılar ise, olağan dışı ( kokulu, kıvamlı, renkli) bir vajinal akıntı ile birlikte kaşıntı, ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı (disparoni), cinsel organda şişme ve ödem gibi belirtilerle görülebilmektedir. Bu tarz akıntıların en sık nedenleri vajinanın mantar /bakteri/virüs hastalıkları, vajinada yabancı cisime bağlı akıntılar, rahim ağzı yaraları, cinsel ilişki ile bulaşan zührevi hastalıklar ya da kötü huylu olaylar olabilir.

Tedavi nedene yönelik yapılır. Yani enfeksiyon ise uygun antibiyotikler, başka bir neden ise vajinal tedaviler ve ya ameliyat yapılabilir.

Adet düzensizliğin ve akıntının birlikteliği, pelvik inflamatuar hastalık dediğimiz PID de düşündürebilir.

PID en kısa tanımla, kadında üst genital sistemin yani rahim, tüpler, yumurtalıklar ve bunların etrafındaki karın zarının (periton) enfeksiyonlarıdır. Hepsi birlikte ya da tek tek olabilir. Doğurganlık çağındaki kadınların %10-15’i en az bir kere PID geçirir. En sık 15-25 yaş arasında görülür.

Karın ağrısı, kasık ağrısı, vajinal akıntı, ilişki sırasında ağrı (disparoni), ateş, bel ağrısı, bulantı ve kusma gibi belirtiler olabilir.

Tedavi genellikle ağızdan veya damar içine veya kas içine yapılan antibiyotikler kullanılır. Bazen tedaviye vajinal kullanılan ilaçlar da eklenebilir. Tedavi süresince cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Hastanın cinsel partneri de muayene ve tedavi edilmelidir. Tedavi için antibiyotikler genellikle 14 gün kadar kullanılır.PID’e eşlik eden bir abse varsa ameliyat da gerekebilir.

Sağlıklı günler diliyorum.

Sevgilerimle,

Dr. Figen BIYIK