İki kadın buluştuğunda mutlaka erkeklerden konuşur, ilişkide mutlu ve istenilen olmak için tek çözümün ‘aptal sarışın’ numarası yapmak olduğunu söyler. Çünkü, erkeklerin akıllı ve güçlü kadın istemediğine inanır, ilişkiyi sürdürebilmek için kendi varlıklarını feda etmek gerektiğini düşünürler. Siz de tam olarak bu fikirde misiniz?

Acaba, ilişkideki sorunların kaynağı sizin güzel, akıllı, güçlü olmanız mı? Kendinizi, erkeğin isteklerine göre değiştirmek yerine karşınızdaki erkeğe gerçekçi gözlerle bakıp, yıllardır aynı sonu yaşadığınız ilişkilerinizi bambaşka bir açıdan değerlendirmenin zamanı gelmedi mi?

Felsefenin en değerli isimlerinden, hem senaryo hem roman yazarı, tarihin en güçlü kadınlarından Ayn Rand,  ‘Atlas Vazgeçti’ isimli muhteşem romanında erkeklerin, akıllı kadınları istememesini daha doğrusu isteyememesini şöyle açıklıyor:

kendi değerinden emin olan ve bundan gurur duyan adam, bulabildiği en yüksek kadın tipini isteyecektir. Beğeneceği kadın güçlü olacak, fethetmesi zor bir kadın olacaktır, çünkü ancak bir roman kahramanını fethettiği zaman bunu bir başarı sayabilecektir, beyinsiz bir sürtüğü fethetmeyi başarı saymayacaktır. Onun aradığı, kendi değerini bulmak değil, kendi değerini ifade etmektir. Zihnin standartlarıyla bedeninin arzuları arasında hiçbir çelişki yoktur. Ama kendi değersizliğine inanan adam da en nefret ettiği kadın tipini cazip bulur, çünkü o kadın onun gizli benliğinin yansımasıdır. Kendisinin sahtekar olduğu yolundaki objektif gerçekten o kadın sayesinde kurtulur. -AYN RAND-

erkekaldatma