Otuz saniye boyunca nefesinizi tutun ve neler hissettiğinize bakın. Nefessiz kalmak çok zor, değil mi? İşte, sigara dumanı, biber gazı, kirli hava, toz tanecikleri zararlı maddeler, akciğerlerinizi zehirler ve bir süre sonra nefes almanızı, yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirememenize yani hayatınızı kaybetmenize sebep olur. Bir oksijen tüpüne bağlı kalmak ya da ölmek ister miydiniz? Biliyoruz, bunu kimse istemez!

Şimdi, sizin için akciğerlerinizi temizleyecek, sağlıklı nefes almanızı sağlayacak doğanın mucizesi yiyecek ve bitkilerden bahsedeceğiz. Akciğerlerinizi temizlemek ve sağlıklı olmak için lütfen akciğeri temizleyen besinlerden tüketin, kendinize iyi bakın…

Akciğerler solunum sisteminin önemli bir organıdır. Dışarından oksijen alıp bunu tüm hayati organlara dağıtmak onların görevidir. Aslında akciğerler kendi kendini temizleyen organlardır: Silia adı verilen tüylü doku sayesinde, toksinler ve zararlı parçacıklar akciğerlerden atılır. Ancak sigara dumanı ya da toz gibi sürekli bir kirlilik bombardımanı altındaysa akciğerler gücünü kaybeder, Silia zarar görür akciğer kendini temizleyemez hale gelir.

Sigara içenlerin akciğeri nasıl olur?

Akciğeri temizleyen besinler

Şimdi bir saniye durup düşünün: sigara içerek akciğerlerinizi bu korkunç hale siz getirdiniz. Akciğer hastalıkları genellikle öksürük, hırıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, bronşiyal spazmlar, aşırı mukus üretimi ile kendini gösterir. Astım, amfizem, bronşit, zatürre bu hastalıklar arasında sayılabilir. Peki, şimdi sakin olalım ve bu önemli soruna çözüm üretelim: Bazı doğal bitkiler ciğerlerinizi temizleyip güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Zencefil

akciger-bitkiler 6

Zencefil gingerol adı verilen güçlü bir antioksidan içerir. Bu sayede akciğerleri güçlendirmeye ve alerjenleri, kirletici maddeleri, mukus ve diğer istenmeyen parçacıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Zencefili yemeklerinize ekleyebilir ya da zencefil çayı hazırlayabilirsiniz.

Sarımsak

akciger-bitkiler 6

Yemeklerin vazgeçilmez lezzet kaynaklarından biri olmasının yanı sıra sarımsak en şifalı bitkilerden biridir. Sarımsaktaki aktif maddelerden birine alisin adı verilir. Bu madde akciğerlerdeki mukusun temizlenmesine ve grip, soğuk algınlığı veya solunum problemleri gibi akciğer rahatsızlıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sarımsağı yemeklerle birlikte tüketebilir ya da bal ve limonla karıştırarak sarımsak çayı içebilirsiniz.

 

Okaliptüs

akciger-bitkiler 4

Okaliptüs yaprakları doğal bir antibiyotik olarak görebileceğimiz uçucu bir yağ içerir. Bu yağ, akciğer enfeksiyonlarıyla savaşır, tıkanıklığı temizler, kan akışını artırır ve şişliği azaltır. Bitkisel öksürük ve boğaz pastilleri, şuruplar ve buhar banyoları gibi soğuk algınlığı ürünlerinin bir çoğunda okaliptüs bulunur. Taze okaliptüs yapraklarıyla yapılan bir bitki çayı içmek, bronşit ve sinüzite iyi gelebilir, Okaliptüs buharını solumak da yine bronşit, öksürük ve grip tedavisinde yardımcı olacaktır.

Ekinezya

akciger-bitkiler 3

Ekinezya akciğer sağlığını ve işlevlerini geliştirmeye yardımcı bitkilerden biridir. Ekinezya bir süredir soğuk algınlığı, grip ve diğer enfeksiyonların tedavisinde yardımcı olarak kullanılmıştır. Bu bitkinin tatlı ama keskin bir tadı vardır. Bitkinin kökleri ve bazen de çiçek ve yaprakları tıbbi amaçlı olarak kullanılır. Bakteriyel ve viral akciğer rahatsızlıklarında ekinezya desteğine başvurulduğu görülür.

Akciğere İyi Gelen Bitkilerin Kullanımı
Akciğere faydalı bitkilerin kullanımı enfeksiyonu temizlemek ya da daha herhangi bir rahatsızlık baş göstermeden, akciğerleri güçlendirmek için kullanılabilir. Sarımsak, zencefil gibi bitkileri yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Tablet bitkileri kullanarak uygulanacak bitkisel terapilerde, tabletlerin günlük kullanım dozajı ve ne kadar süreyle kullanılacağı oldukça önemli ayrıntılardır ve gelişigüzel alışveriş yapılmamalıdır.

Önlemler ve Uyarılar: Bitki terapisinde aşırıya kaçılmamalı ve kullanılan bitkiler her zaman makul miktarlarla sınırlı tutulmalıdır. Bitki tabletleri kullanacaksanız mutlaka önerilen miktarlar hakkında sağlık uzmanları tarafından bilgi almalısınız. Bitkilerin yan etkileri nadirdir ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir veya reçeteli ilaç kullanıyorsanız, ilaç ve bitki etkileşimi olumsuz olabilir. Ciddi akciğer rahatsızlıklarında bitki terapisi uygulamadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Buradaki öneriler kesinlikle teşhis ve tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.