Çocuğunuz istediklerini elde etmek için veya durduk yere ağlıyor mu? Onu sakinleştirmek için Uz. Psk. Sevda Sevimli Yurtseven’in önerilerine kulak verin!

Yasak koyduğunuz bir şeye karşı çıkmak için gözyaşlarını kullanan ve istediğini bu şekilde elde eden çocuklar, anne babaların en rahatsız olduğu konulardan biridir. Peki bu durumla nasıl baş etmeli? İstediği şeyi yaptırmak için ağlayan çocuğa nasıl davranılmalı? Uz. Psk. Sevda Sevimli Yurtseven, çocuklarda devamlı olarak ağlama davranışı hakkında anne babalara bilgilendirici tavsiyelerde bulundu.

Bebekler ihtiyaçları için ağlayarak haber verirler, zamanla ihtiyaçları karşılandıkça beklemeyi öğrenirler. Bebek, 1 yaş gibi hareket kabiliyetinin gelişmesiyle birlikte; özgürlük, özerklik, bağımsızlık için çabalarken, anne babalar bebeğe zarar gelmesinden korkarak sınırlamalar getirmeye, kuralları öğretmeye çalışırlar.

Özellikle 2 yaş civarında hem anneye bağımlılık hem de özerk bir durum vardır. İnatçılık ve ağlamalar bu dönemde çok sık görülür. Öncelikle bu dönemde çocukların hareketli, keşfedici, karıştırıcı ve ısrarcı olduklarını bilmek gerekir. Ancak bu olumsuz özellikler geçicidir. 3 yaşına yaklaşan çocuklar daha uyumlu, kurallara uyan beklemeyi bilen yapıda olur.

Çocuklar çok çabuk öğrenirler ve unutmazlar. Örneğin, çocuk şeker istediğinde, anne baba bunu istemediğini belirttiği halde çocuk ağlamaya başladığında sussun diye veriyorsa çocuk ağlama yolu ile istediklerini yaptırabileceğini öğrenmiş olur. Ödüllendirmeyi yanlış yapmamak için öncelikle yasaklar konusunda kesin kararlı olmak ve tutarlı davranmak önemlidir. Tutarlı davranış için eşlerin ortak kurallarda anlaşmaları ve bunları uygulamaları gerekir.

Çocukların ağlama alışkanlığından kurtulmaları için anne babalara öneriler

Çocuğunuz oynanmasını istemediğiniz bir materyalle oynuyorsa, yavaşça elinden alarak ilgisini çekecek başka bir oyuncak vermelisiniz.

Çocuğa rahatça oynayabileceği bir yer ayırmalısınız.

Çocuğa sürekli yapma, elleme, koşma demekten sakının. Çünkü çok sıkı veya çok rahat bir disiplin anlayışı çocuklara zarar verir. Çocuğa korkutarak disiplin vermek kısa süreli işe yarar fakat uzun vadede çok zararlı sorunlara neden olabilir.

Olumlu davranışları ödüllendirilmeli, olumsuz davranışların tepki verilmeden sakinleşmesini beklemelisiniz.

Çocuk her ağladığında istediğini yapmayarak bu davranışın işe yaramadığını ona göstermelisiniz.

Çocuk ağladığında başkalarının yanından ayrılarak ağlamasının geçmesi için, dikkati başka noktalara çekilip, sakinleşince konuşmak ve ona neden kızdığınızı anlatmanız gerekir.

Disiplinde olumlu davranışları ödüllendirme, olumsuzları ödüllendirmeme ve pekiştirmemeyi 1-2 ay deneyin. Sonra hala olumsuz davranışlar devam ediyorsa yaptığı davranış karşılığında geciktirmeden, belirli süreli olarak, sevdiği bir aktiviteden mahrum bırakma taktiğini uygulayın.