Ağız kokusundan kurtulmanın yolları nelerdir?

İnsan kendi ağız kokusunu fark etmeyebilir ancak bu durum sosyal hayatı ve sağlığı olumsuz etkiler. Eşler arası ayrılığa dahi sebep olabilen bir sorundur. Oysaki, bazı etkili yöntemlerle ağız kokusundan kolayca kurtulmak mümkün! ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizlere ağız kokusu nasıl geçer, açıklıyoruz; okuyun ve hemen uygulayın.

Tarçınla ağız kokusunu yok edin

Tarçın, ağız içi bakterilerle mücadelede en önemli silahlardan biridir. Yarım çay bardağı sıcak suya yarım çay kaşığı toz tarçın ekleyip karıştırın. 2 dakika boyunca ağzınızda gargara yapın. Bu uygulamayı her gün tekrarladığınızda ağız kokusu yok olacaktır.

Su içerek kötü kokuyu yok edin

Ağız ve vücut kurumasını önlemek için günde iki litre su içmeye özen göstermelisiniz. Ağız ve dil kuruluğu kötü kokuya neden olacağı için bu sorunun önüne su içerek geçebilirsiniz. Dikkat edin, uzun süre açlık veya susuzlukta nefes kokmaya başlar. Bu yüzden her gün su için, bakterileri yok edin.

TIKLA OKU: Sağlıklı bir yaşam için su içme rehberi

Beyaz şeker tüketimini sınırlayın

Bakteri ve virüsler şekerle beslenir, ağız içinde kötü kokuya sebep olur. Ayrıca, beyaz un, beyaz şeker, glukoz/fruktoz şurubu içeren gıdalar ağız kokusunu tetikler. Bu nedenle basit şeker tüketiminizi azaltmalısınız. Bu düzenleme sayesinde kilo vermek kolaylaşacaktır.

TIKLA OKU: Şekerin vücudunuza verdiği korkunç zararlar

Naneli sakız çiğneyin

Bilinen en eski yöntemlerden biri, ağız kokusunu gidermek için sakız çiğnemektir. Ağız kokusuyla savaşmanın en güçlü yollarından birisi tükürüktür. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgınızı artırarak ağız temizliğinize yardımcı olur. Ancak, bu geçici bir çözümdür. Uzun süre devam eden problem için doktorunuza danışın.

Diş ipi kullanmayı alışkanlık edinin

Ülkemizde diş ipi kullanımı oldukça düşük, ancak mutlaka kullanılması gerekiyor. Özellikle çarpık dişleriniz veya ağız içi protezler varsa diş ipini günde üç kez kullanmalısınız. Diş ipi sayesinde fırçanın ulaşamadığı yerleri temizleyebilirsiniz. Bu sayede yemek artıklarını ve bakterileri yerinden sökerek ağız kokusunu engelleyebilirsiniz.

Diş etlerinin sağlığını koruyun

Diş çürükleri ve diş eti iltihapları ağız kokusunun en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Dişlerinizi fırçalarken kanıyorsa veya beyaza yakın rengi varsa diş eti hastalığı olabilir. Bu nedenle dişlerinizde herhangi bir rahatsızlık olduğunda hemen diş hekimine görünmeli ve probleme profesyonel bir çözüm getirmelisiniz.

Protez ve köprülere bakım yaptırın

Eksik diş tedavisi için protez veya köprü kullanıyorsanız, kötü ağız kokusu oluşabilir. Ağızınızda bulunan protezler ve köprüler diş hekiminizin uygun gördüğü belli aralıklarla kontrol edilmelidir. Eskimiş köprüler ve protezler gıda birikmesine yol açtığı için ağız kokusunu da beraberinde getirir.

Burnunuz tıkalı uyumamaya dikkat edin

Burun tıkanmasına neden olan hastalıklar geceleri ağızdan nefes alıp vermeye sebep olur. Bu durum ağız ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesine yardımcı olur ve sonucunda kötü bir koku oluşur. Bundan dolayı asla burnunuz tıkalı uyumamalısınız.

TIKLA OKU: Burun tıkanıklığını açan doğal yöntemler

Lokmaları iyice çiğneyip yutun

Lokmaları iyi çiğnemek tükürük kaslarınızı çalıştıracağı için ağız kokusunu engeller. Çok çiğnemek daha çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardımcı olur.

Maydanozla kokuyu giderin

Eğer sarımsak, soğan gibi koku yapan besinler yemişseniz, maydanoz yiyerek bu kokuyu giderebilirsiniz. Ancak uzun süren ve içten gelen bir kötü koku problemi varsa mutlaka iç hastalıkları uzmanı doktora danışın.

dis-beyazlatma-banner

Yorum Yapın