İnsan kendi ağız kokusunu fark etmeyebilir ancak konuştuğu insanlar için rahatsız edicidir. Sosyal hayatı ve sağlığı olumsuz etkileyen kötü ağız kokusu nasıl önlenir? Özel haberimizi okumaya devam edin ve ağız kokusunu gidermenin yollarını öğrenin!

Ağız kokusu, insanları rahatsız ettiği gibi, diş ve ağız sağlığınızın da tehlikede olduğuna işaret ediyor olabilir. Bunun için öncelikle diş doktorunuza görünmenizde ve problemin kaynağını bilmenizde fayda var. Ayrıca, evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle de ağız kokusunu giderebilir ya da azaltabilirsiniz. İşte ağız kokusunu gidermenin yolları…

Ağzınızı sık sık çalkalayın

Gün içinde dişlerinizi fırçalayamıyorsanız ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Tuvalete gittiğinizde ellerinizi yıkadıktan sonra ağzınızı 2-3 dakika suyla çalkalamayı alışkanlık haline getirin. Böylece, ağızda oluşan bakterilerin bir kısmından kurtulabilirsiniz.

Ağız kokusu için karanfil çiğneyin

Ağız kokusundan kurtulmak için karanfil çiğnemek etkili ve kesin çözümlerden biri. Üstelik hem kolay hem ucuz. Karanfil, nefesinizi yeniler ve ağız kokusunu giderir. Özellikle yemek yedikten sonra karanfil çiğneyerek, kötü koku oluşumunu engelleyebilirsiniz. 

Ağız kokusunu gidermek için gargara yapın

Diş fırçalamak ağız kokusunu gidermede yeterli olmuyorsa, antibakteriyel ağız sularıyla gargara yapabilirsiniz. Her gece yatmadan önce ve her sabah dişlerinizi fırçaladıktan sonra gargara yapın. Ağız suyunu yeteri kadar tuttuğunuzdan ve tüm ağız içine yayıldığından emin olun. Gargara yaptıktan sonra ağzınızı yıkamayın. Aksi takdirde, ağız suyunun etkisini azaltmış olursunuz.

Ağız kokusundan kurtulmak için bol su için

Su içmenin sindirimi kolaylaştırmadan halsizliği gidermeye birçok faydası var. Faydalarından biri de ağız kokusunu önlemesi. Gün içinde en az 2 litre su içerek ağızda biriken bakterileri temizleyebilirsiniz.

Öğün atlamamaya dikkat edin!

Ağız kokusundan nedenlerinden biri aç kalmaktır. Uzun süre bir şey yememek dilin ağzın kurumasına neden olur, bu da ağız kokusuna yol açar. Bu yüzden, öğünlerinizi atlamamaya özen gösterin. Sağlıklı ve dengeli beslenerek ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz.

Ağız kokusu için pratik çözüm önerilerini öğrendiniz. Aşağıdaki konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Ağız kokusunu gideren besinler

Evde diş beyazlatma yöntemleri

Diş hassasiyetine evde çözüm önerileri