Adet söktürücü 5 doğal yöntem

Regl öncesi sendromu ve bir türlü regl olamamak, kadınların günlük yaşantılarını zorlaştırır. Adet gecikmesi, ağrı, stres, şişkinlik, iştah kontrolsüzlüğü ve ruhsal çöküntülere sebep olur. Evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerle bu sıkıntıların önüne geçmeniz mümkün. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için hazırladığımız adet söktürücü doğal yöntemleri okuyun, adet dönemini daha kolay atlatın.

Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir?

Sağlıklı her kadın, 28 günde bir adet kanaması yaşar. Bu durum, bazı etkenler nedeniyle değişiklik gösterebilir.

  • Hareketsizlik
  • Hava değişimleri
  • Dengesiz beslenme
  • Tiroid problemleri
  • Stres
  • Kullanılan ilaçlar
  • Aşırı spor yapma
  • Yaşın ilerlemesi
  • Polikistik over sendromu
  • Obezite adet gecikmesinin nedenlerinden bazılarıdır.

Adet söktürücü doğal yöntemler

Adet döngünüzün düzene girmesi için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler mevcut! İşte, adeti düzenleyen, adet söktürücü doğal yöntemler…

Maydanoz

Maydanoz, faydalı içeriği sayesinde adet söktürmede çok etkilidir. Rahmi ve selvik bölgeyi uyarır. Ancak, düşük riskini artırabileceğinden hamileler için sakıncalıdır. 5 su bardağı kaynamış suyun içerisine, güzelce yıkadığınız 1 demet maydanozu atın. Yaklaşık yarım saat beklettikten sonra, süzün ve gün boyu için.

Adaçayı ve civan perçemi

Bir tutam civan perçemi ve bir tutam adaçayını iki bardak kaynar suyun içine atın. 5 dakika daha kaynatın. Ilıdıktan sonra için. Bu çayı, adet döneminizden bir hafta önce, 3-4 gün sabah akşam için. Böylece, adetiniz düzene girecektir.

Zerdeçal

Zerdeçal, adet döngüsünü ve hormon dengelerini düzenleyen bir baharattır. Adeti söktürür, anti-inflamatuar özelliği sayesinde adet sancılarını hafifletir. 1 bardak süte bir tatlı kaşığının ucuyla zerdeçal ekleyin. Güzelce karıştırın ve için. Tam fayda görene kadar günde birkaç kez bu karışımı tüketebilirsiniz.

Kekik suyu

Kekik suyu veya çayı en etkili adet söktürücülerden biridir. 1 bardak sıcak suyun içine bir yemek kaşığı kekik ilave edin ve kaynatın. 4-5 dakika demlendikten sonra için. Bu çayı, günde 2 kez düzenli olarak tükettiğiniz takdirde adet söktürücü etkisini göreceksiniz.

Rezene tohumu

Rezene tohumu, adet döngüsünün düzenlenmesine yardımcı olur, adet sancılarını ve kramplarını hafifletir. İçerisinde bulunan bir madde sayesinde, adet söktürücü etki gösterir. 1 su bardağı suya, 2 yemek kaşığı rezene tohumu atın ve 1 gece bekletin. Sabah uyanınca suyu süzüp için. Bu yöntemi, tam fayda görene kadar uygulayabilirsiniz.

Papatya çayı

Papatya çayı, antienflamatuvar ve gevşetici özelliğiyle adet dönemi semptomlarını önlemeye yardım eder. Şişkinlik ve krampları hafifletir. Aynı zamanda, adet söktürücü özelliğe sahiptir. Bir yemek kaşığı papatyayı bir bardak kaynatılmış suyun içine ilave edin. Üzerine bir kapak kapatarak demlenmeye bırakın. 5 dakika beklettikten sonra süzgeç yardımıyla süzün ve için.

Adet söktürücü doğal yöntemleri öğrendiniz. Adet gecikmesi ve adet döngünüzle ilgili bir şikayetiniz varsa en doğrusu bir kadın doğum uzmanına danışmanız olacaktır. Kadın sağlığı hakkında diğer yazıları okuyun:

Adet döneminde ödem söktürücü yöntemler

Polikistik over diyeti nasıl yapılır?

Adet sancısına iyi gelen doğal yöntemler

Yorum Yapın