Adet sancısına iyi gelen 10 süper besin

Adet döneminiz huzursuz, bitkin ve ağrılı geçiyorsa, bu dönemi besinlerden faydalanarak daha rahat bir şekilde atlatabilirsiniz. Sizler için listelediğimiz yiyecekleri düzenli olarak tüketin, adet sancısının günlük yaşantınızın olumsuz etkilenmesine izin vermeyin. İşte adet sancısına iyi gelen 10 süper besin…

Maydanoz adet düzensizliğini gideriyor!

Maydanoz, adet sancılarını gidermede son derece etkili olan iki bileşik içerir. Ayrıca, düzensiz adet döngülerini de düzenlemeye yardımcı olur. Maydanozu bir bardak suda yaklaşık 5 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra için. Adet sancılarını hafifletmek için günde en az 2 bardak tüketin.

Ödem söktürücü maydanoz suyu için buraya tıklayın!

Zencefil adet sancısını hafifletiyor!

Zencefil, adet sancısına neden olan prostaglandin seviyesini düşürmede önemli rol oynar. Ayrıca, adet öncesi yaşanan yorgunluğa ve düzensiz adet döngüsüne iyi gelir. Zencefil çayı yaparak, içerisine limon veya bal ilave edin. Bu karışımı günde 3 bardak içebilirsiniz.

Fesleğen krampları azaltıyor!

Fesleğen, adet sancısını ve krampları azaltmada çok etkili bir bitkidir. Kafeik asit içerdiğinden, adet sancısını giderir. Fesleğeni bir bardak suda kaynatın. Bardağın ağzını kapatarak yaklaşık 20 dakika demlenmeye bırakın. Günde bir bardak içebilirsiniz.

Somon adet şişkinliğini önlüyor!

Somon, Omega-3 ve D vitamini kaynağıdır. Regl semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Adet dönemi öncesi öğünlerinizde somona yer verin. Somonun anti-enflamatuar etkileri sayesinde, şişkinlik ve kramplar önlenmiş olur.

Somonun faydalarını öğrenmek için buraya tıklayın!

Muz kramp ve ağrıları önlüyor!

Adet döneminde kasıklarda meydana gelen kramp ve ağrıları önlemek için muz yiyebilirsiniz. Muz, adet sancısı ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir, şişkinliği önler.

Bitter çikolata sinir ve gerginliği azaltıyor!

Regl semptomlarınız çok şiddetliyse, kakao oranı yüksek bitter çikolata yiyebilirsiniz. Bitter çikolata, kasların gevşemesine ve mutluluk hormonu salınımına yardımcı olur. Ayrıca, adet dönemine bağlı sinir ve gerginliği azaltır.

Bitter çikolata kilo yapar mı? Öğrenmek için buraya tıklayın!

Ananas mutluluk veriyor!

Ananas, adet sancısına iyi gelen düşük kalorili bir meyvedir. Kasların rahatlamasına ve adet sancısının hafiflemesine yardımcı olur. Aynı zamanda şişkinlik ve kramp gibi semptomları azaltır. Ruh halini iyileştirir, mutluluk verir.

Pekmez adet döneminde enerji veriyor!

Pekmez, B6 vitamini ve demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi mineraller bakımından zengindir. Adet döneminde yaşanan kasılmalara bağlı krampları azaltır, enerji verir. Günde 1 veya 2 yemek kaşığı pekmez tüketebilirsiniz.

Susam kan akışını düzenliyor!

Susam, damarlardaki kan akışını düzenler, adet sancılarının ve krampların önüne geçer. Yaklaşık 1 avuç susamı 2-3 saat suda beklettikten sonra yiyebilirsiniz.

Kalsiyum adet sancılarını gideriyor!

Kalsiyum, adet sancılarını gidermeye yardımcıdır. Kalsiyum açısından zengin besinler tüketmek, adet döneminde yaşayacağınız sancıları hafifletir, hatta tamamen ortadan kaldırır. Süt ürünleri, brokoli, soya sütü, ton balığı ve diğer balıklar kalsiyum içeren besinlerdir.

Adet sancısına iyi gelen besinleri adet olmadan bir hafta önce yemeye başlarsanız karın ve kasık ağrılarını önceden önleyebilirsiniz.

Yorum Yapın