Adet öncesi yaşanan şişkinlik rahatsız edici ve can sıkıcı bir durumdur. Fakat, beslenmenize dikkat ederek bu dönemi daha rahat bir şekilde atlatabilirsiniz. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere, adet öncesi şişkinlikle başa çıkmanın yollarını anlatıyoruz.

Adet öncesi ve adet döneminde vücut su toplar, şişkinlik, ödem ve sinirlilik hali meydana gelir. Bu problemleri önlemek veya gidermek için sizlere faydalı öneriler sunuyoruz. İşte adet öncesi şişkinlikle başa çıkmak için dikkat etmeniz gerekenler…

Gaz yapan besinlerden kaçının!

Vücut bazı besinleri daha zor sindirir. Bu da, gaz ve şişkinliğe sebep olur. Adet öncesi şişkinliğin önüne geçmek için brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası, nohut, kuru fasulye, lahana gibi gaz yapan besinlerden kaçının.

Adet öncesi tuz tüketimini azaltın!

Tuz, vücudun çok fazla su tutmasına, adet öncesi şişkinliğin artmasına neden olur. Turşu, cips, bisküvi, soya sosu, ketçap, hardal, salata sosları, işlenmiş etler çok fazla tuz içerir. Adet öncesi bu besinleri tüketmekten kaçının.

Lifli besinlerin tüketimini sınırlayın!

Sağlıklı beslenmede lifli besinlerin önemi büyüktür. Ancak fazla tükettiğiniz takdirde şişkinliğe yol açar. Adet öncesi ve adet döneminde yulaf, nohut, yeşil mercimek gibi lifli besinlerin tüketimini sınırlayın. Ayrıca, sindirimi kolaylaştırmak ve ödemden kurtulmak için günde en az 2 litre su içmeye özen gösterin.

Porsiyonlarınızı küçültün!

Büyük porsiyonlar, sindirim sisteminizi yorabilir ve midenizi rahatsız edebilir. Bu durumun önüne geçmek adına, gün boyunca küçük ve hafif öğünler yapmaya çalışın. Gün içinde sağlıklı besinler tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilir, şişkinlikten kurtulabilirsiniz. Yoğurt, süt, taze meyve ve sebzeler, bu dönemi daha rahat ve mutlu atlatmanızı sağlayacaktır.

Protein ağırlıklı beslenin!

Protein, ödemi atmaya yardımcı besin öğelerinden biridir. Adet önce şişkinliği önlemek için protein bakımından zengin besinler tüketin. Kahvaltıda ekmek, poğaça, simit gibi karbonhidratlar tüketmek yerine yumurta, bol yeşillik ve biraz meyve yiyebilirsiniz. Böylece, güne daha sağlıklı bir başlangıç yapmış olursunuz.

Gazlı içeceklerden uzak durun!

Gazlı ve şekerli içecekler, sindirim sistemini olumsuz etkileyerek, şişkinliğe yol açarlar. Vücutta çok fazla ödem toplanmasına neden olan bu içecekler yerine gün de 2,5-3 lt su içmeye özen göstermelisiniz.

Adet öncesi şişkinlikle başa çıkmanın yollarını öğrendiniz. Aşağıdaki konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Adet döneminde ödem söktürücü yöntemler

Adet sancısına iyi gelen süper besinler

Adet söktürücü doğal yöntemler