California Cevizi
California Cevizi

Adet döneminde çikolata krizini önlemek için bunları tüketin

Neredeyse tüm kadınlar adet öncesi menstrüasyon sendromunu yaşıyor. Özellikle bu dönemlerde durdurulamaz bir yeme isteği meydana geliyor. Bu dönemlerimizi rahat geçirmemizi sağlayan en iyi dostumuz şüphesiz ki çikolata. Her ne kadar çikolata yerken kendimizi iyi hissetsek de onun da etkisi bir yere kadar. O nedenle bu dönemi olabildiğince sendromdan uzak geçirmek için doğru şekilde beslenmemiz gerekiyor. Hem sendromu atlatabilmek için sürekli yemek, bize aldıracağı kilolarla adet dönemi sonrası bizi üzmez mi?

Bu dönemde tüketeceğiniz bazı gıdalar sendromun etkisinin azalmasında size faydalı olacaktır. İşte o gıdalar;

  • Kalsiyum

Uzmanlara göre adet öncesi sendrom yaşayan kadınların kan seviyelerindeki kalsiyum oranı, bu sendromu yaşamayan kadınlara göre daha düşük seviyelerde seyrediyor. Ancak yapılan araştırmalarda sendrom yaşayan kadınlara uygulanan kalsiyum yoğunluklu beslenme programıyla gerek psikolojik olarak gerekse sendrom nedeniyle vücutlarında meydana gelen değişimlerin, yüksek oranda iyileştiği gözlemleniyor. Sizler de günlük hayatınızda bu gıdaları tüketerek adet öncesi sendromun etkilerini en aza indirgeyebilirsiniz. Bunun için yoğurt, süt, peynir, fındık, badem, badem ezmesi, soya fasulyesi, yeşil yapraklı sebzeler tüketebilirsiniz.

  • D vitamini

Bir önceki maddede bahsettiğimiz kalsiyum eksikliğini giderebilmek için almamız gerekenlerden biri de D vitaminidir. Süt, yoğurt gibi bahsettiğimiz gıdaların içerisine gerekirse D vitamini takviyesi yaparak tüketebilirsiniz. D vitamini için elbette en iyisi güneş ışığıdır. Ancak yaz ayları dışında vücut güneşten yeteri kadar beslenemediği için peynir, yumurta, somon balığı ya da tahıl içerikli ürünler tüketebilirsiniz.

  • Magnezyum

İlk örneğimizde olduğu gibi, adet öncesi sendrom yaşayan kadınların kanlarındaki magnezyum seviyesi, bu sendormu yaşamayan kadınlara göre daha düşük seviyede seyrediyor. Bu nedenle bu dönemin etkilerini azaltabilmek adına magnezyum kaynağı olan gıdaları tüketmekte fayda var. O gıdalar; ıspanak, bazı, brokoli, kabak, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, patates, keten tohumu, kinoa, muz, avokado, et, süt, kuru baklagiller ve çikolatadır.

  • B6 vitamini

Vücudunuzda bulunan maddelerin seviyelerinin azalıp artması duygularınızda da çeşitli değişimlere neden olmaktadır. Bunlardan biri olan B6 vitamini, eğer vücudunuzda yeterli oranda bulunmuyorsa duygu değişimlerinizi etkileyen dopamin adlı nörotransmiteri üretemezsiniz. Bu nedenle bu tarz dönemlerde içerisinde B6 barındıran gıdalara yönelebilirsiniz. Nohut, kırmızı et, tavuk göğüs eti, somon, patates, yulaf, muz, avokado, brokoli, yumurta, fındık, fıstık gibi gıdaları B6 takviyesi için tüketebilirsiniz.

  • Manganez

Gündelik hayatta vücudumuz bu minarele çok fazla ihtiyaç duymaz. Ancak adet öncesi dönemde kandaki manganez miktarında da bir değişim söz konusu olduğundan vücuttaki oranını dengelemek açısından desteklemeye ihtiyacımız olabilir. Uzmanlara göre dengeli ve düzenli beslenmeyle vücudumuza yeterli oranda manganez alabilmemiz mümkün. Ancak beslenmelerinde yeterli oranda manganez almayan kadınların adet öncesi dönemde daha çok ağrı çektikleri ve psikolojik olarak da daha hassas oldukları ifade ediliyor. Bu nedenle ananas, ıspanak, pazı, mercimek, kabak çekirdeği, ceviz, yulaf, kinoa, keten tohumu, fıstık, soya fasulyesi gibi gıdaları tüketerek vücudunuz için gerekli manganez desteğini sağlayabilirsiniz.

Adet Öncesi Sendromunu Önlemek İçin Öneriler;

  • Adet öncesinde meydana gelen ödem nedeniyle vücut bu dönemde yüksek oranda su tutar. Eğer bu dönemde tuz ve tuzlu gıdalar tüketiyorsanız, oranı daha da arttırabilirsiniz. Bu nedenle adet öncesi dönemde tükettiğini tuz oranına dikkat etmelisiniz.
  • Adet öncesi dönemde fazla kafein tüketiminde bulunmanız aşırı asabiyet ve göğüslerinizde hassasiyete neden olabilir. Özellikle bu dönemde çay, kahve gibi kafein oranı yüksek içecekler yerine bitçi çayı içebilirsiniz. Özellikle papatya çayı adet öncesinde oluşan gerginliği ve endişeyi hafifletebilmek açısından yararlı olacaktır.
  • Gündelik hayatınızda da dikkat etmeniz gereken en önemli şey uyku düzeninizdir. Adet öncesi dönemde de aynı şekilde uyku düzeninize dikkat etmeniz gerekmektedir. Günde en az 8 saat uyumaya çalışmalısınız.
  • Adet öncesi dönemde rahatlamak için egzersiz yapabilirsiniz. Egzersiz yaparken vücudunuzun salgıladığı endorfin hormonu sizi rahatlatarak mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.
  • Özellikle adet öncesi dönemde yaşanılan psikolojik çöküntülerin önüne geçebilmek için bol miktarda balık tüketebilirsiniz. Balığın içinde bulunan zengin omega-3 yağ asidi depresyon riskine karşı sizleri koruyacaktır.

Yorum Yapın

vestel