Adet düzensizliğinin nedenleri ve belirtileri

Adet dönemi, gebeliği mümkün kılan yumurtalıklarda ve rahimde oluşan doğal değişikliklerdir. Bu döngü içinde gebeliğe rahmi hazırlamak için geçirilen bir zaman vardır. Kadınlar için düzenli adet döngüsüne sahip olmak çok önemlidir. ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak adet dönemi hakkında merak ettiklerinizi yazdık.

Adet dönemi yaklaşınca neler olur?

Kadınların %80’i adet dönemine girmeden önce 1-2 hafta önce adet belirtilerini yaşamaya başlar. En yaygın belirtiler sivilcelenme ve akne oluşumu, göğüslerde şişkinlik, yorgunluk, sinirlilik, hassasiyet, duygu durumunda değişiklik olarak sıralanabilir. Genellikle normal hayata müdahale edebilecek veya değiştirecek biçimde, hayatı zorlaştıran belirtiler değildir ancak kadınların %3-8’i arasında gündelik hayata engel olacak belirtiler yaşandığı da gözlenebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda mutlaka doktora başvurmanız gerekir çünkü bu derece, yani gündelik yaşamınızı etkileyecek kadar büyük etkiler, bazen sorunların habercisidir.

İlk adet kanaması ne zaman olur?

İlk regl genellikle menarş olarak bilinen süre içinde yani 12-15 yaş arasında gerçekleşir. Bazen daha erken yaşlarda da, mesela 8 yaş gibi, adet kanamasının başladığı görülebilir. Menarş; genç kızın vücut ağırlığı, vücut yağ oranının belirli bir noktaya ulaşmasını anlatır. Vücut yağı, vücut ağırlığının %20’sine ulaştığında, menarş için uygun depolama anlamına gelir. Bu miktar yağın, ovulasyon ve gebelik için gerekli olduğu belirtilmelidir.

İki adet dönemi arası kaç gün olmalı?

Adet döngüsünün ortalama aralığı genç kızlarda 21-45 gün arası, yetişkinlerde 21-31 gün arasıdır. Ortalaması 28 gündür. Adet döneminin son bulması ise menopozla ortaya çıkar. 45-55 yaş arasında genellikle menopoz oluşumu gerçekleşir. Kanama azalır aralıkları artar ve 2-7 gün arasında oluşarak yavaş yavaş biter.

Adet düzensizliği nasıl anlaşılır?

İlk adet olduğunuz birkaç yıl içinde vücudunuzun regl döngüleri ve sıklığı, kaç gün olduğu gibi konular netleşecektir. Her ne kadar regl olmaktan hoşlanmasanız bile, bu durumun aslında üreme sisteminizin hala sağlıkla çalıştığı anlamına geldiğini unutmayın! Regl olmak vücudunuzun size sağlıklı olduğunuzu söylemesinin bir yoludur.

Her kadın eşsiz olduğu gibi, her kadının da kendine özgü regl dönemi vardır. Kimi uzun, kimi kısa, kimi hafif, kimi ağır geçirebilir. Aylık kanama miktarı ve dengesini, gününü, şiddetini bir süre sonra kendiniz bilirsiniz çünkü vücudunuzun gösterdiği bir ortalama süreç ve şiddet vardır.

Ancak bazı dönemlerde değişimler yaşanması normaldir. Hamilelik sonrasında, 18 yaş öncesi ve 45 yaş sonrasında bazı değişimler yaşanmasını doğal karşılamalısınız.  Aşırı egzersiz yapıldığı dönemlerde, yeme bozuklukları ve aşırı kilo alımında da böyle değişimler olması normaldir.

Hangi durumlarda adet düzensizliği yaşanır?

  • Tiroid veya hipofiz bezi hastalıkları
  • Hipotalamus bozukluğu (Üreme hormonunu düzenleyen beyin bölgesi)
  • Emzirme
  • Aşırı şişmanlık
  • Oral Kontraseptifler
  • Stres
  • Polisistik yumurtalık sendromu ve diğer hormon dengesizlikleri
  • Yumurtalık yetmezliği (40 yaş öncesi yumurtalık fonksiyonunun kaybı)
  • Rahim hastalıkları

Düzenli olarak adet takvimi tutarak, adet dönemlerinizi kontrol edebilirsiniz. Adet düzensizliği yaşamaya başladığınızda mutlaka doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Kadın sağlığı hakkında diğer yazılarımızı da okuyun:

Genital bölge kokusu nasıl giderilir?

Adet söktürücü doğal yöntemler

Adet sancısına iyi gelen doğal yöntemler

Yorum Yapın