Bir ilişki bittiğinde arkasından temel olarak iki eylem yapılabilir: Küfür etmek veya teşekkür etmek! Bay Filozof, teşekkürü hak eden biri olduğundan, bu aşk bana iyi gelir. Dengemin bozulması konusuna gelince, bunun da takdir edilmesi gereken bir yanı var. Öyle ya! Hayatınıza biri girer ve hiçbir şey değişmezse, akıl, ruh ve yürek – ki bunlar bende mahşerin üç atlısını temsil ederler, 4.at ölüm anlamına geldiğinden, bünyeye sokmuyorum- aynı kalmaya devam ederse, ona aşk denmez; “az önce buradan bir şey mi geçti” denir. Yani, Bay Filozof, adam gibi adam cümlesine çok yakın durur ama sözün karmaşasından içine koyamıyorum.

 

Önce, “gibi” kelimesinin altını karıştıralım; gibi ne demek? Sözlük karşılığı: benzer, imişçesine! Bu sözcüğün yanına koyulan her kelime, aslında değil ama yakın demek oluyor. O halde adam gibi demek, adam değil de adama benzer anlamı taşımıyor mu? Bu durumda kadınların yırtınarak aradığı, bulamadığı için üzüntü duyduğu şu meşhur adam gibi adam, adama benzeyecek ama adam olmayacak birisi oluyor. Yahu, biz deli miyiz? Bunun için ortalığı ayağa kaldırmaya ne gerek var? Çık dışarı, erkek görünümündeki ilk karşına çıkanı al yanına, muhtemelen adama benzemeyen bir adam olacaktır. Aradığımız yanlış olduğundan bulamıyormuşuz demek ki! Yoksa adammış gibi davranan bir adam bulmaktan daha kolay ne var? Ortalık bunlarla dolu zaten.

 

Rahmetli anneannem, kıyametin geleceği zamanı anlatırdı. Küçücük çocuğum, dizinin dibinde oturur hayranlıkla dinlerdim. Şimdi düşünüyorum da acaba yaşadığımız şu zaman, kıyametin kendisi olabilir mi? Hani o üstümüze düşecek kocaman yumurta, final günü, dünyanın sonu; mutlaka bedenen ölmeyi, doğal afeti değil de, ruhsal çöküşü ve insanın değişimini, dünyanın terse dönmesini anlatıyor olmasın? Erkeklik ve kadınlığın yer değiştirdiği, paranın herkesi kendine köle ettiği, aşkın kaybolduğu, inanç ve ümitlerin yok olmaya doğru gittiği bu süreç kıyamet değilse nedir? Yok ama bizim kafamıza o koca yumurtanın düşmesi şart, böyle anlamayız. Yahu Bay Filozof, vallahi bunlar senin yüzünden! Aklım, oradan oraya sıçrayıp duruyor. Neyse, toparlayayım hemen, sizin de dengeniz bozulmasın.

 

Uzun lafın kısası, her dilek evrene yollandığı ve karşılığı mutlaka alındığı için, ağzımızdan çıkan kelama dikkat etmek gerekiyor. Biz sürekli, adam gibi adam isteyince, yukarıdan gelen sipariş, adama benzeyen ama adam olmayan biri oluyor. Bu yüzden, ben adam gibi adam sevmiyorum. Ben sadece adam seviyorum. Adam da ademden geliyor, öncelikli anlamı insan. Halk ağzında eş, koca manası da var. O zaman hepsini toparlayarak, şu cümleyi kuruyorum: Ben cinsiyeti erkek, iyi insan olan ademoğlu seviyorum! Gibi kısmı kalsın!

 

Candan Ünal

Yüksek Topuklar Aşk ve İlişkiler Editörü

Candan.unal@yuksektopuklar.net

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.