Adaçayının Faydaları

Adaçayının faydaları dünya çapında öneme sahiptir. Dünya çapında yaygın bir tüketime sahip olan adaçayı, faydaları açısından önemli bir bitkidir. Adaçayı bitkisinin yaprakları kurutularak çay yapılır ve bu şekilde sağlıklı bir içecek olarak tüketilir. Bunun yanısıra yaygın olarak yemeklere ayrı bir lezzet kattığı için mutfaklarda da kullanılmaktadır.

Adaçayı 70-80 santimlik ağaçlarda yetişir ve genelde ılıman iklimleri sever. Ülkemizde Ege Bölgesi taraflarında yetişir. Adaçayı A, C, B6 ve K vitamini açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Tam anlamıyla bir A vitamini deposudur. Yüksek miktarda potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum içerir.

Esnek ve pürüzsüz ciltler için adaçayı mükemmel bir bitkidir. İçerdiği fenolik asitler, antioksidanlar ve uçucu yağlar bitkiyi sağlık açısından çok önemli bir yere koyar. Karoten beta içerdiği için potansiyel bir kanser düşmanı maddedir. Cilde olan faydalarından dolayı kozmetik ürünlerinde de çok fazla kullanılmaktadır. Cilt dışında saç sağlığı için de kullanılır. A, C, B6  ve K vitaminleri açısından çok zengindir.

Peki tam olarak adaçayının faydaları açısından sıralama nasıl yapılır bakalım:

Depresyona İyi Gelir: Adaçayı, son zamanların en önemli hastalığı olan stres ve depresyona karşı çok etkilidir. Günde ortalama bir bardak adaçayı çayı içmeniz depresyondan kaynaklanan olumsuz komplikasyonlarla mücadele etmenizde size katkı sağlar.

Alzheimer Hastalığına Karşı: Adaçayı, düzenli olarak tüketildiğinde hafızayı güçlendirir. Bunun yanısıra, hafif derecede Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere çeşitli hafıza kaybı durumlarında tedavi için tıbbi olarak da önerilmektedir. Bununla birlikte yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelmesi olağan unutkanlık, bunama gibi zihinsel sorunlardan korunmaya yardımcı olur.

Diyabete Faydaları:  Adaçayı üzerinde yapılan birçok çalışma, diyabet hastalığı ile mücadele eden kişilerde çok ciddi destek sağladığına dair açıklamlar olmuştur. Adaçayının yaprak ekstralarının antihiperglisemik özelliklere sahip olduğu bilinen bir durumdur.

Romatizma ve enfeksiyon hastalıklarına karşı savunma: Adaçayının içerdiği vitaminler çok iyi derecede antioksidanlar içerir. Bu yüzden enfeksiyonlara karşı son derece etkilidir. Romatizmadan kaynaklanan iltihaplara karşı da etkisi innaılmazdır. Aynı şekilde astım ve bronşit hastalıklarından kaynaklanan enfeksiyonlara iyi gelir. Astım ataklarını şiddetini azaltıcı gücü vardır.

Kalp Sağlığına Koruma: İki tatlı kaşığı adaçayı ortalama 20 mg kalsiyum ve potasyum içermektedir. Günlük olarak düzenli olarak tüketilen adaçayı, kardiyovasküler sistemin düzgün çalışması  ve kalp ritminin sağlıklı bir şekilde atması için iyi gelir. Ayrıca kolesterolü dengeleyen sodyum maddesini içerdiği için dolaylı olarak kalp sağlığına katkı da sağlar .

Yaşlılığın Düşmanı: Adaçayının yaprağı kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Hücrelerin yenilenmesinde ve hasarlı hücrelerin onarılmasında büyük rol oynar. Hücrelerin yenilenmesinde, yüksek oranda içerdiği Kalsiyum ve A vitamini önemli derecede rol oynar. İçerdiği antioksidanlar, ciltte meydana gelen olası çizgileri ve kırışıklıkları giderme konusunda çok faydalıdır. Adaçayı, serbest radikallerin düşmanıdır. Kısaca bu muhteşem bitki, cilt sağlığınızı korur, genç kalmanızı sağlar ve pürüzsüz cilt sahibi olmanıza katkıda bulunur.

Selülite savunma: Kan dolaşımını arttırıcı özelliği vardır. Kan dolaşımının yüksek olduğu vücutta, toksinler daha çabuk dışarı atılacaktır. Böylece selülit sorunları da minimuma inecektir.

Saç Sağlığını Korur: Adaçayı yapraklarından çıkarılan yağ, saç sağlığı için önemli bir destektir. Daha sağlıklı saçlar için bu yağ ile kafa derisine masaj yapmalısınız. Böylece uzaması sağlanan daha sağlıklı saçların sahibi olabilirsiniz. Ayrıca yaşlılığın en büyük göstergesi olan beyaz saçlar için de adaçayı yağı kullanılabilir.

Metabolizma ve ruh sağlığı: Adaçayı içerdiği zengin besin kaynaklarıyla genel anlamda metabolizmaya katkıda bulunur. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklra ve salgın hastalıklara karşı son derece etkilidir. Bunun yanında ruh sağlığımıza da katkıda bulunur. Ferahlatıcı bir içecek olan adaçayı beyin hücreleri için önemli olan birçok elementi içermektedir. Sinir sitemini yatıştırıcı özelliği vardır. Uyku sorunu olanlar için faydalı geldiğini savunun uzmanlar var.

Adaçayı Nasıl Hazırlanır?

Adaçayının hazırlanması çok kolaydır.  Bunun için iki çay kaşığı ada çayının üzerine iyice haşlanmış suyu dökerek demlenmeye bırakın.  Genellikle bu şekilde tadı acı olabileceği için limon veya bal ekleyerek bu acılığı giderebilirsiniz. Günde ortalama 1 veya 2 fincan adaçayı tüketimi yeterlidir.