California Cevizi
California Cevizi

Açlık krizini önlemenin 8 yolu

Sofradan daha iki saat önce kalkmanıza rağmen, kendinizi buzdolabının önünde bulanlardansanız, sizde açlık krizine yakalanıyorsunuz demektir. Pek çok insanın ortak derdi olan açlık krizi, doymama durumunda aniden gelen açlık isteğidir. Bunun sebebi,  öğünlerde az yemek ve çok fazla doyumsuz gıda tüketmektir. Yemek yedikten sonra kan şekerinde oluşan dalgalanmalar sizi açlık krizine itmektedir. Beslenme ve diyet uzmanlarına göre; kan şekerinin aniden düşmesi sonucu tüketilen tatlılar veya fazla besin alımı kişide diyabet ve çeşitli kardiovasküler hastalıklara yol açabiliyor. Bu nedenle açlık krizinin önüne geçmek çok önemli. Her 10 insandan 2’sinde görülen açlık krizi, diyabet hastası olmasını tetiklediğini biliyoruz. Bu yüzden açlık krizini önlemenin 8 yolunu anlatıyoruz.

 Sadece açlık krizi değil, tatlı krizi de diyabet hastası olmanızı tetikleyen unsurlardan. Bir diğer yazımız olan tatlı krizini önlemenin 10 yolu adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Kahvaltıda protein eksik etmeyin

ornek-kahvalti-masasi

Hem metabolizmanızı hareketlendirmek hem de gün içinde açlık krizi ile karşılaşmamak için güne kahvaltısız başlamamalısınız. Kahvaltıda tüketilebileceğiniz beyaz peynir, yumurta veya süt birer protein kaynağı olup, sizi tok tutacaktır.

En az 2 ara öğün yapın

ara-ogunler

Düzenli öğün yapmak kan şekerinin gün içinde dengeli seyretmesine yardımcı olur. Günde en az 2 ara öğün yaparak kan şekerinizi dengeleyebilir ve açlık krizinin önüne geçebilirsiniz.

Çubuk tarçınlı yeşil çay için

tarcinli-yesil-cay

Yeşil çay ve tarçın kan şekerini dengeleyerek aniden kan şekeri düşmesinin önüne geçiyor. Ara öğünlerden önce veya sonra içtiğiniz zaman kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Ayrıca tarçın, şeker görevi göreceği için şeker kullanmanıza da gerek kalmayacaktır.

Tatlı yerine meyve yiyin

meyve-salatasi

Kan şekeriniz düştüğü zaman canınız tatlı isteyebilir. Eğer tatlı tüketimi yaparsanız bu alışkanlık olacaktır ve açlık krizi yerine artık tatlı krizleri geçirirsiniz. Gün içinde açlık krizi yaşadığınız zaman tatlı yerine 1 elma, 1 portakal, 1 şeftali, 4 kayısı veya 15 adet üzüm tüketebilirsiniz.

Ceviz, fındık veya badem

ceviz-findik-badem

Açlık krizi yaşadığınız zaman sizi tok tutacak besinler veya tok hissettirecek besinler tüketmeniz, daha sonra yaşanacak olan açlık krizinin önüne geçecek olduğunuz demektir. Bu yüzden bitkisel yağ içerikleri ile midede uzun süre kalan ve size tokluk hissi veren ceviz, fındık veya badem tüketebilirsiniz.

Tahıl yulafı ile ara öğün yapın

tahil-yulaf

Tahıl ve proteinin birleştiği ara öğünler kan şekeri dengenizi koruyarak tokluk hissi veriyor. Örneğin yoğurt ya da sütle yulaf ezmesi tüketebilirsiniz.

1 bardak kefir

kefir-tarifi

Bildiğiniz gibi kefirin faydalarını saymakla bitmez. Kefir açlık krizi yaşayanlarda hem kan şekerini dengeler hem de tokluk hissi verir. Ara öğünlerde kefir içebilirsiniz. Eğer tadını beğenmiyorsanız çeşitli meyveler ile karıştırabilirsiniz.

Su içmeyi unutmayın

su-icen-kadin

Bir insanın yaşamını devam ettirmesi için su tüketiminin önemini biliyoruz. Açlık krizinde suyun ne alakası var diyebilirsiniz. Şöyle ki; su ihtiyacı karşılanmadığında beyin bunu açlık hissi olarak algılar ve o yönde sinyaller verir. Bu yüzden düzenli su tüketimi açlık krizinin önüne geçilmesinde oldukça etkili. Eğer su içmeyen insanlardansanız, suyun içine limon, nane, elma dilimleri, salatalık gibi çeşitli aroma verici besinler koyup, tatlandırabilirsiniz.

Açlık krizleri nasıl önlenir?” Konumuzda da açlık krizini önleme ile ilgili bir galeri doğrultusunda kısa bilgiler bulabilirsiniz.

Yorum Yapın