Aç değilken bile yemek mi istiyorsunuz?

Aç değilken bile yemek isteğiyle kendinizden geçtiğiniz zamanlar oluyor mu? Kısa bir süre önce yemek yemenize rağmen hala bir şeyler yeme isteğiniz varsa, bunun altında yatan etkenleri düşünmeniz gerekebilir. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizlere aç değilken yemek yemenin nedenlerini açıklıyoruz.

Duygusal durum

Duygusal durumunuz, aç değilken yemek yemenize neden olabiliyor. Çünkü, stres, yorgunluk, depresyon gibi duygular açlık hissiyle karıştırılabiliyor. Yalnızca mutsuz olduğunuz zamanlarda değil, çok mutlu olduğunuz anlarda da yeme eğiliminiz artabilir. Duygusal durumunuz yüzünden kendinizi yemeğe verirseniz, bu duygusallığın altında yatan nedenlere çözüm getiremezsiniz.

Aynı saatlerde yeme

Her zaman aynı saatlerde yemek yeme alışkanlığınız varsa, vücudunuz o saatlerde size sinyaller yollar. Örneğin, her öğlen yemek yeme alışkanlığına sahipsiniz. Bazı günler de öğlen saati geldiğinde, aç olmamanıza rağmen yine de bir şeyler yemek istiyorsunuz. Bu durum, öğün saati alışkanlığınızın olduğunu göstermektedir. Yemek saati geldiğinde gerçekten aç olup olmadığınıza karar verin.

Hayır diyememe

Arkadaşlarınız yemek teklifinde bulunduğunda, tok olmanıza rağmen hayır diyemiyor musunuz? Gittiğiniz davetlerde veya yemeklerde, aç olup olmadığınıza karar verin ve teklifleri ona göre değerlendirin. Israrlara dayanamıyorsanız, size sunulan yemeği kontrollü bir şekilde tüketmeye çalışın. Tabağın tamamını yemek yerine, bir-iki lokma alıp yemeyi bırakın. Böyle durumlarda en sağlıklı çözüm, küçük porsiyonlar tüketmektir.

Tabağı tertemiz bırakma

Tabağı tertemiz bir şekilde bırakma, küçüklükten gelen bir alışkanlıktır. Küçükken arkanızdan ağlayacağını düşündüğünüz yemekler, şimdilerde kilo problemlerine neden olabilir. Aşırı yemeyi engellemek için, yemek boyunca açlık durumunuzu değerlendirin ve nerede durmanız gerektiğine karar verin. Belki zamanla bir porsiyon yerine yarım porsiyonla doyabileceğinizi fark edersiniz. Evde yemeklerinizi küçük tabaklarda servis edin. Yemeklerin artmasından ve bir sonraki güne kalmasından korkmayın. Buzdolabında muhafaza ettiğiniz sürece, ertesi gün aynı lezzetle tüketebilirsiniz.

Yemeyi tetikleyenler

Uzun süre bulunduğunuz ortamlarda, abur cuburlara yer vermeyin. Cips, kraker, gofret gibi abur cuburlar, aç olmadığınız halde yemenize neden olabilir. Bu durum bir süre sonra alışkanlık haline gelebilir. Çözüm, ne kadar zararlı olduklarının farkına varmak ve önlem almaktır. Öncelikle, evinize abur cubur sokmayın, ofis çekmecenizde de sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun.

Aç değilken yemek yemenin nedenlerini öğrendiniz. Bu etkenlere dikkat ederek, mide ve sindirim sistemini yormaz, kan şekeri düşüklüğünün yol açtığı, yorgunluk, baş dönmesi gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.

Yüksek Topuklar öneriyor:

Uzun süre tok tutan besinler

Tatlı kriziyle başa çıkmanın yolları

Açlığı yatıştıran besleyici yiyecekler

Yorum Yapın

vestel