Güneş D vitamini kaynağı olduğu için, vücut ve kemik sağlığı açısından büyük önem taşır. Ancak, güneşin zararlı ışınları cilde doğrudan temas eder ve ciltte hasarlara yol açar. Bu nedenle, cilt sağlığı için güneş ışınlarından korunmak gerekir. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere, cildinizi güneşten koruyan besinleri açıklıyoruz.

Güneşin zararlı ışınları, yaşlanmayı hızlandırmanın yanı sıra cilt kanserine de yol açar. Güneş koruyucu kremlerin yanında, beslenmeyle de cildinizi bu ışınlardan koruyabilirsiniz. Antioksidan, vitamin ve mineral bakımından zengin beslenme programları, güneşin zararlarını en aza indirmenize yardımcı olur. Özellikle A,C,E vitaminleri ile çinko ve selenyum mineralleri, sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar. İşte cildinizi güneşten koruyan 5 besin…

Domates

Domatese kırmızı rengini veren likopen, çok güçlü bir antioksidandır. Güneş ışınlarına karşı koruyucu bir kalkandır. Aynı zamanda, kremlerde yaşlanma karşıtı etki oluşturmak için kullanılır.

Narenciye

Narenciyeler, C vitamini deposudur. C vitamini, cilde parlaklık kazandırır. Güneş yanıklarını önler ve güneş ışınlarının yol açtığı hasarları onarır. Ferahlatıcı etkiye de sahip limon, portakal gibi narenciyeleri cildinizi korumak için bol bol tüketmenizde fayda var.

Brokoli

Brokoli, zararlı güneş ışınlarına karşı cildi korumada önemli rol oynayan bir besin. İçerisinde yüksek oranda su bulundurduğu için kaybedilen vücut sıvılarına destek olur ve daha sağlık bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Üzüm çekirdeği

Üzüm çekirdeği ekstresi, güneşin lekelenmelere yol açmasına karşı koruyucudur. Aynı zamanda, kan şekerini düzenler ve kolesterolü dengeler. Bu açıdan da şifa kaynağıdır.

Üzüm çekirdeğinin faydalarını öğrenmek için tıklayın!

Soya

Soyanın içerisindeki antioksidan ve iltihap önleyici özelliğe sahip moleküller, ciltte meydana gelen hasarları azaltır, cildi serbest radikallere ve güneşin zararlı ışınlarına karşı güçlendirir.

Yeşil çay

Yeşil çayda bulunan kateşinler, yüksek oranda antioksidan bileşikler içerir. Bu bileşikler, cildi güneşin zararlı ışınlarından korur. Kırışıklık oluşumunu önleyerek, yaşlanmayı geciktirir.

Cildi güneşten koruyan besinleri tüketmek kadar, bu besinlerle doğal maskeler yapmak da cilde iyi gelir. Özellikle güneş lekelerinden kurtulmak için sizlere harika bir maske tarifi sunuyoruz:

Güneş lekeleri için maske

Malzemeler:

  • Soya fasulyesi
  • Domates
  • Yulaf ezmesi

Hazırlanışı:

Soya fasulyesini bir gün önceden ıslatın. Daha sonra yaklaşık 20 dakika kaynatın. Soya fasulyesini ılınırken, bir adet domatesi küçük küçük doğrayın. İki yemek kaşığı yulaf ezmesi ve haşladığınız soya fasulyesinin suyunu domatesin üzerine ekleyin ve tüm malzemeleri karıştırarak püre kıvamına getirin. Elde ettiğiniz karışımı, cildinizdeki lekeli bölgelere uygulayın ve yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra durulayın.