Uçuğa iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Uçuk, genellikle dudak bölgesinde oluşan, küçük yaşlarda vücudumuza yerleşen virütik bir enfeksiyondur. Uçuğun çıkmasına neden olan birçok etken vardır. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak uçuk hakkında merak ettiklerinizi yazdık. Uçuk nasıl geçer, öğrenmek için hemen okumaya başlayın.

Uçuğa bir kere yakalandığınızda, kendini tekrar etmeye devam eder ve temelli bir sorun haline gelir. Özellikle, korktuğunuz zamanlarda, ateşli hastalıklarda ve stresli zamanlarda uçuk çıkarmak çok olasıdır. Kullandığınız dudak ürünleri, havlular da uçuğa sebep olur. Peki, uçuk neden çıkar, belirtileri nelerdir, önlemek veya geçirmek için uygulayabileceğiniz yöntemler nelerdir öğrenelim…

Uçuk neden çıkar?

Bebeklikte, uçuk virüsü taşıyan biri tarafından öpüldüyseniz geçmiş olsun. Uçuk virüsü size de bulaşmış demektir. Uçuklu kişilerle kullanılan ortak eşyalar nedeniyle uçuk virüsü vücudunuza girer ve kalıcılığını korur. Uçuk, bağışıklık sisteminiz zayıfladığında, özellikle kış aylarında grip gibi enfeksiyon problemlerinde kendini gösterir. Hamilelik döneminde de uçuk virüsü aktif bir hal alır ve hamileler sık sık uçukla karşılaşır.

Uçuğun belirtileri nelerdir?

Uçuk, kendini göstermeden bir gün öncesinde belirtilerini gösterir. Uçuğun çıkacağı bölgede kaşınma, yanma, sızı hissedersiniz. Hafif bir kızarıklık ve kabarcıklar belirir. Ardından bu kabarcıklar büyüyerek patlar ve dudağa yayılarak uçuğu meydana getirir. Peki, yaklaşık bir hafta süren bu can sıkıcı durumu önceden önlenebilir mi? Bir bakalım…

Uçuk önlenebilir mi?

Uçuk, vücuda bir kere girdi mi bir daha çıkmaz ve her fırsatta kendini gösterir. Ne yazık ki uçuk ihtimalini tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak uçuğun çıkmasını önlemek için günlük hayatınızda bazı yöntemler uygulayabilirsiniz. Örneğin, stresten uzak durmak, dinlenmek, enfeksiyon problemlerine karşı kendinizi korumak gibi yöntemler uçuğa engel olmak adına size yardımcı olacaktır. Uçuğun belirtilerini hissetmeye başladığınız zaman eczaneden etkili bir uçuk kremi alarak o bölgeye uygulayabilirsiniz. Uçuğu önlemek için uyguladığınız tüm bu yöntemlere rağmen uçuk sorunuyla karşı karşıya kalırsanız uçuk için doğal tedavi yöntemlerini tercih edebilirsiniz.

Uçuk nasıl geçer?

Uçuğa engel olmanın en etkili yolu bağışıklığınızı kuvvetlendirmek ve sağlıklı beslenmektir. Uçuğu hızlı ve hafif atlatmanız için doğal tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. İşte o yöntemlerden bazıları:

  • Doğal antibiyotik olan sarımsak ikiye bölünüp uçuklu bölgeye uygulandığında virüsün etkisini azaltır. Ayrıca sarımsağı ezerek de uçuklu bölgeye sürebilirsiniz. Bu yöntemle sarımsağın etkisi daha fazla olacaktır.
  • Uçuk çıkacağını hissettiğiniz an o bölgeye buz uygulayın. Buzun verdiği soğuklukla virüsün etkisi azalacak, uçuğun hissettirdiği sızı hafifleyecektir.
  • Olgunlaşmamış ceviz ve ceviz ağacının yaprakları uçuğa iyi gelen yöntemlerdendir.
  • Antiseptik özelliğe sahip besin olan sirke uçuğunuzun geçmesine de yardımcı olur. Pamuk yardımıyla uçuklu bölgeye uygulayabilirsiniz.
  • Limon yağını pamuk yardımıyla uçuklu bölgeye sürmek uçuğunuzun geçmesini sağlayacaktır.
  • Elmanın kabuğunu uçuklu bölgeye direkt olarak uygulayın. Ayrıca, elma kabuklarını kaynatarak, suyunu uçuklu bölgeye sürmek uçuğunuzu kurutacaktır.
  • Uçuğu kurutmak için bir diğer yöntem ısırgan otudur. Isırgan otunu ezerek veya kaynattığınız suyu pamuk yardımıyla sürerek uygulayabilirsiniz.

Uçuğa iyi gelen doğal yöntemlerin yanı sıra, ortak kullanılan havlular yerine tek kullanımlık kağıt havluları tercih edin. Dudak ürünlerinin temiz olmasına özen gösterin. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz takdirde uçuğu bulaştırma riskiniz ve uçuğun büyüme ihtimali azalacaktır.

Yorum Yapın

vestel