Beş yıl boyunca “Aşkın Damakta Kalan Tadı” olarak yol alan festival, bu yıl altıncı defa çıktığı yoluna “360 Dereceden Aşk Festivali” olarak devam ediyor. Sevgililer Günü’nü eğlenceli şekilde kutlamak istiyorsanız, farklı bir öneri olabilir. Yüksek Topuklar ekibi olarak festivalin tüm ayrıntılarını sizler için derledik.

Festivalin ana teması “İlahi AŞK’da Kavuşma”… 11 Şubat 2014 Salı günü başlayıp 5 gün sürecek etkinlikler de bu ana temanın ışığında müthiş bir kurguyla tasarlandı: 

12 Şubat 2014 Çarşamba: “Kentli AŞK” teması altında İstiklal Caddesi bisiklet severlere mekan olacak. Yüzlerce katılımcı bu kez AŞK için pedal çevirecek. Aynı anda Beyoğlu Sanat Galerisi de “Merhamet” konulu müthiş bir fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak. Çevresinde olan bitene duyarsız kalamayan fotoğraf sanatçılarının yer aldığı sergi, 22 Şubat tarihine kadar açık kalacak. Fotoğraf sanatçısı Nihal Gündüz’ün Umut isimli eserinin satışından elde edilecek gelir ise Omurilik Felçlileri Derneğine bağışlanacak.

13 Şubat 2014 Perşembe: Bu kez tema “AŞK Özgürleştirir”. Cihangir Kültür Merkezi’ndeki Karma Sergi 24 Şubat’a kadar izlenebilecek. 360 Dereceden AŞK Festivali kapsamında 13 Şubat’ı özel yapan başka bir unsur daha var: Festivalin yaratıcısı Küratör ve Tasarım Yöneticisi Işık Gençoğlu, Mevlana Vakfı Eşbaşkanı Esin Çelebi Bayru’ nun desteği ile yeni bir ritüel başlatıyor. Gençoğlu: “Amacımız, 13 Şubat’ı tüm dünyanın İstanbul’da buluşma günü yapmak, böyle bir gelenek başlatmak çünkü bizim dünyaya verecek bir mesajımız var” diyor. 13 Şubat’a özel bir de gelenek başlatmak istiyorlar. Bu geleneğe göre; rivayet olsun ki; eğer 13 Şubat’ta ilahi dinlerden birer temsilci bir araya gelir ve her birinin kendi ibadethanesini yine beraber gezer, birbirleri için dilek tutarlarsa, o dilekler gerçek olur. İşte bu amaçla, Mevlana Vakfı da 360 Dereceden AŞK’ı sahiplendi. Mevlana Vakfı Eşbaşkanı Esin Çelebi Bayru’nun desteği ile bir araya gelecek din temsilcileri, 13 Şubat’ta tüm dünya için dua edecekler.

14 Şubat 2014 Cuma: Küratör Işık Gençoğlu “Tam da 14 Şubat’da doğru sorular sormanın, doğru yerde durmanın peşinde, 360 Dereceden AŞK Festivali kapsamında ‘Aşk Paylaşmaktır’ Sergimizi açacağız” diyerek bakış açılarının farklılığının bir defa daha altını çiziyor.  Festival, “AŞK Paylaşmaktır” temasıyla bu kez sorgulayan, merak eden, araştıran sanatseverleri Nur-u Ziya Suites Hotel’deki sergide buluşturacak.

15 Şubat 2014 Cuma: Ve nihayet, kapanış günü 360 Dereceden AŞK, kendi misyonuna hizmet ederek “yaradandan ötürü yaratılanı” hayatın yaşam enerjisi AŞKta birleştirecek; Umut ve Rila’nın dillere destan olacak düğününde… Kavuşma Noktası ise The Hall…

“İlahi AŞKta Kavuşma” temasıyla bir AŞK düğününde sonlanacak festival için düzenlenen tüm sergiler yukarıda belirtilen zaman dilimi boyunca açık kalacak ve bazı eserlerin satışından elde edilecek gelirler, Umut Çocukları Derneği’nin Bakırköy’deki ev inşaatına katkı olarak bağışlanacak.