Son 10 Yılın En iyi Filmleri

 

Cesur Yürek (Braveheart – 1996)

Mel Gibson’un başrolünü oynayıp yönettiği film, William Wallace adlı İskoç bağımsızlık mücadelesi liderinin yaşam öyküsünü anlatıyor.

En iyi film olarak seçilmesinin yanısıra aralarında en iyi yönetmen ödülünün de bulunduğu dört Oscar’a değer görülen film, üç Bafta ödülü de aldı. Gibson, aynı film nedeniyle en iyi yönetmen dalında Altın Küre’ye değer görüldü.

İngiliz Hasta (English Patient – 1997)

Michael Ondaatje’nin ödüllü romanından sinemaya uyarlanan İngiliz Hasta, yönetmen Anthony Minghella için kariyerinin zirvesiydi.

Film, ağır yaralı bir adam, genç hemşiresi, bir hırsız ve İngiliz ordusunda görev yapan Hintli bir istihkamcının bir İtalyan manastırında İkinci Dünya Savaşı dönemindeki yaşamını anlatıyor. Yaralı adamın geçmişine göndermeler yapılarak anlatılan aşk hikayesine Oscar jürisi dokuz heykelcik değer gördü. Bu ödüller arasında en iyi yönetmen ve Juliette Binoche’in canlandırdığı en iyi yardımcı kadın oyuncu kategorileri de yer almıştı.

Titanic (Titanic – 1998)

11 dalda Oscar ödülüne değer görülen film, Ben Hur’un 1959’da kırdığı rekoru egale etmişti.

Leonardo Di Caprio ile Kate Winslett’in başrollerini oynadıkları film, zengin bir kadınla yoksul gencin, Titanic’in batmasıyla sonlanan yolculuğu sırasındaki imkansız aşklarının kurgusal öyküsünü anlatıyor. Yönetmen James Cameron en iyi yönetmen dalında Oscar’ın yanısıra Altın Küre ödülüne de değer görüldü.

Aşık Shakespeare (Shakespeare in Love – 1999)

Romantik bir mizah filmi olan Aşık Sheakespare, Oscar ödülü için yine aynı yılın büyük ses getiren filmlerinden Er Ryan’ı Kurtarmak’la çekişmişti.

Elizabeth dönemi İngilteresi’nde geçen filmde başrol oyunculuğunu Gwynet Paltrow ve Joseph Fiennes üstlenmişti. Film eyi film Oscarı’nın yanısıra en iyi kadın oyuncu, senaryo, en iyi yardımcı kadın oyuncunun da aralarında bulunduğu toplam yedi ödüle değer görülmüştü. Filmde, genç Sheakespare, hayallerinin kadınıyla karşılaşınca en ünlü oyunlarından birini yazmaya başlar.

Amerikan Güzeli (American Beauty – 2000)

Aşk, nefret, tutku ve cinayet unsurlarını içeren film, beş Oscar heykelciğine değer görüldü.

Filmde, Amerika Birleşik Devletleri’nde taşrada yaşayan bir ailenin yaşadığı sorunları alaycı bir dille anlatıyor. Film Kevin Spacey’e Oscar’ın yanısıra Bafta ödülü de kazandırdı.

Gladyatör (Gladiator – 2001)

Ridley Scott’ın destansı Romalı Gladyatör’ün öyküsü 2001 yılında büyük başarıya ulaştı.

Tuzağa düşürülen Romalı general Maksimus’un, imparator tarafından öldürtülen ailesinin intikam mücadelesi, eski general, yeni gladyatörü canlandıran Russel Crowe’a en iyi oyuncu, filme de beş Oscar ödülü kazandırdı. Film dört Bafta ve iki Altın Küre ödülüne de değer görüldü.

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind – 2002)

Filmin başrolünde yine Russel Crowe vardı. Dahi matematikçi, ”oyun teorisi”nin yaratıcılarından John Nash’in yaşam öyküsünün anlatıldığı filmde, Nash’i Crowe canlandırdı.

Şizofren olan Nash’in Nobel Ödülü’ne uzanan yaşamını canlandıran Crowe’un başarısı, kendisine yeni bir Oscar ödülü getirmeye yetmedi. Ancak film en iyi film ödülünün yanısıra en iyi yardımcı kadın oyuncu Jennifer Connely ile yönetmen Ron Howard’a heykelcikleri kazandırdı.

Chicago (Chicago – 2003)

Film, müzikallerin beyaz perdeye yansımalarına ilişkin 2001 yılında Moulin Rouge’la başlayan eğilimin yeni bir örneğiydi. Renee Zellweger ile Cathrine Zeta Jones, 1975 yılında Broadway’de sahneye konan müzikal uyarlamasında iki dalda Oscara aday gösterildi.

Zeta Jones Velma rolüyle en iyi kadın oyuncu Oscarına uzanırken, Zellweger en iyi kadın oyuncu ödülünü Nicole Kidman’a kaptırdı. Chicago toplamda, altı Oscar, üç Altın Küre ve bir Bafta ödüğlüne değer görüldü.

Kralın Dönüşü (The Return of the King – 2004)

Peter Jackson’un Yüzüklerin Efendisi serisinin son filmi Kralın Dönüşü, 11 Oscar heykelciğine değer görülerek, Ben Hur ve Titanic’in kırdığı rekorları yineledi.

Önceki iki filmde olduğu gibi büyük bir gişe başarısı elde eden film, ayrıca görsel efektleri nedeniyle de büyük beğeni kazandı. Peter Jackson Oscarların yanısıra en iyi film ve en iyi yönetmen dallarında Altın Küre ödüllerine değer görüldü.

Milyon Dolarlık Bebek (Million Dollar Baby – 2005)

Clint Eastwood ikinci en iyi yönetmen Oscarı’nın 2005’te Milyon Dolarlık Bebek’le kazandı. Film, Hilary Swank’ın canlandırdığı Maggie’nin garsonluktan boksörlüğe uzanan öyküsünü anlatıyor.

Film, en iyi film ve yönetmen ödüllerinin yanısıra Swank’a en iyi kadın oyuncu, Morgan Freeman’a da en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülleri kazandırdı.

Gülsüm Kurtul
Yüksek Topuklar Kültür Sanat Editörü
gulsum.kurtul@yuksektopuklar.net

2 Eylül 2008, Salı
loading...

YORUM YOK

Yorum Yap