California Cevizi
California Cevizi
Category

Psikoloji

Category

Kadınlar hayır derken zorlanıyor, ne yapmalı?

stres-ofis-kadin

İstemediğimiz durumlar karşısında nasıl davranacağımızı bilemiyoruz, özellikle ‘hayır’ derken zorlanıyoruz. Psikolog Mithat Bülent Baykal, kadınlar için çözüm önerileri sunuyor ve hayır demenin yollarını anlatıyor.

İyi hissetmek için babam bana yeter!

baba-kiz

Özgüven eksikliği, mutsuzluk, depresyon gibi olumsuz durumların çözümü, baba şefkatinde saklıdır. Kız veya erkek fark etmez, çocuklar için ‘Babam bana yeter!’ inancı oldukça yüksektir. Oxford Üniversitesi’nde yeni yapılan bir çalışmada, babalarının üç aylıkken daha pozitif ilişkiler kurduğu çocukların, ileride daha az davranışsal probleme sahip olduğu ortaya çıktı. Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, baba şefkatinin çocukluk ve yetişkinlik yaşantısında etkilerini anlatıyor.

İnternet bağımlılığına yakalanmış olabilirsiniz!

sasiran-kadin-telefon

Her fırsatta sosyal medyaya giriyor, binlerce kişiyi takip ediyorsanız internet bağımlılığına yakalanmış olabilirsiniz! Gündemizde yapılacak birçok iş olmasına rağmen yetiştiremiyorsanız, değerli zamanınızı sosyal medya harcadığınızın farkında mısınız? Memorial Ankara Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Doç. Dr. Levent Sütçigil, internet bağımlılığı ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Ruh, beden, zihin dengesi nasıl sağlanır?

pilates-yoga

  • Ruh beden zihin dengesi

Kendinizi dağılmış, yorgun ve mutsuz mu hissediyorsunuz? Belki ihtiyacınız olan, ruh, beden ve zihin dengesini sağlamaktır. ‘Peki, bunu nasıl yapacağım?’ diyorsanız, sizin için etkili önerilerimiz var.

Strese girince yemek yiyorum, ne yapmalıyım?

aglayan-uzgun-kadin

Ruh halimiz, yemek seçimlerimiz etkiler. Bazı insanlar üzüldüğünde daha fazla yemek yerken bazılarının iştahı kesilir. Eğer siz, “strese girince yemek yiyorum” diyorsanız, Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton’un önerilerini dikkatle okumalısınız.

İş stresinden kurtulmanın 6 kolay yolu

stres-ofis-kadin

İş stresi, sağlığınız ve özel hayatınızı olumsuz etkiler. Önlem almadığınız takdirde depresyon hatta kalp krizine kadar sürükleyebilir. Ancak merak etmeyin, en yakın arkadaşınız ‘Yüksek Topuklar’ olarak iş stresinden kurtulmanın kolay yollarını açıklıyoruz. Tavsiyelerimizi dikkatlice okuyun, en azından birkaç tanesini hemen şimdi yapmaya başlayın.

Boşanmak çocuğu nasıl etkiler?

uzgun-cocuk

Evlilikler boşanmayla sonuçlanabilir, insanın istemediği durumlar başına gelebilir. Üzülmek, yas tutmak elbette önemli ancak ortada bir çocuk varsa, onun gelişimi ve psikolojisine uygun hareket etmek gerekir. Sizlere en doğru bilgileri sunmak için Medicana Hastanesi Uzman Psikolog ve Pedagog Reyhan Ateş Yücel ile görüştük; boşanmak çocuğu nasıl etkiler, çocuğa nasıl anlatılmalı, boşanmak için çocuğun uygun yaşı nedir gibi temel soruları danıştık. Cevapları merakla okuyacaksınız.