Pratik Temizlik Bilgileri

Kötü Kokuları Gidermek

Buzdolabındaki kötü kokuyu kolayca yok etmek için bir kâse karbonatı buzdolabının bir köşesine koyun. 4-5 günde bir karıştırın. Kötü kokuların gittiğini göreceksiniz. Ayrıca, dolapta sakladığınız meyve sebzeler üzerinde koruyucu bir etkisi olacaktır.

 

Yağ Lekesini Çıkarmak

 

Halı, koltuk ya da kıyafetlerdeki yağ lekesini çıkarmak için üzerine karbonat dökün. Üzerine hafifçe su damlatın. 1-2 saat bekledikten sonra silin. Yağ lekesinden eser kalmayacaktır. Suyla birleşen karbonat yağları söküp atan doğal bir sabun haline gelir.

 

Fayansları Temizlemek

 

Mutfaktaki mermer tezgâhı ya da banyodaki fayansları temizlemek için limonlu karbonat ile ovun ve durulayın. En güzel temizleyicidir.

 

Lavaboyu Parlatmak

 

Lavabonuzu temizlemek için karbonat döküp limonla ovun. Hem kirlerin kaybolduğunu hem de parladığını göreceksiniz.

 

Tıkanan Lavaboyu Açmak

 

Tıkanan lavaboları açmak için bir su bardağı karbonatı lavaboya dökün. Üzerine 1 bardak sirke ilave edip 2 litre kaynar suyu lavaboya boşaltın.

 

Demliklerin Rengini Açmak

 

Porselen demliklerinizin rengini açmak için limonlu karbonat ile ovun.

 

Tencereleri Temizlemek

 

Dibi tutan tava ve tencerelerinizi temizlemek için akşamdan karbonat döküp, sıcak su ilave edin. Sabah temizlerken zorlanmayacaksınız.

 

Halıdaki Kokuyu Yok Etmek

 

Halılardaki kötü kokuyu çıkarmak için iki avuç karbonatı halının her tarafına serpin ve 1-2 saat bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile iyice süpürün. Halınızdaki kötü kokudan eser kalmayacaktır.

2 Ocak 2012, Pazartesi
loading...

1 YORUM

Yorum Yap