California Cevizi
California Cevizi
Category

Çocuk Gelişimi

Category

İnatçı çocuğa nasıl davranmalı?

Anne baba olmak, dünyanın en güzel deneyimlerinden biri ancak bazen zorlayıcı dönemler oluyor. İnatçı çocuğa nasıl davranacağımızı şaşırıyor, iletişim yolu bulmakta kafa karışıklığı yaşıyoruz. Psikolojik danışman Erdinç Güllü, siz değerli ‘Yüksek Topuklar’ okuyucuları için inatla baş etmenin yollarını anlatıyor.

Çocuğuma nasıl özgüven kazandırabilirim?

cocuga-ozguven

Çocuğun özgüvenini geliştirmek için anneye düşen görevler vardır. Yeterlilik ve değerlilik duygusunu hisseden çocuk, hayatı boyunca daha başarılı ve mutlu olacaktır. Peki, çocuğa özgüven kazandırma yolları nelerdir? Profesyonel Koç Neslihan Erdoğdu, “çocuğuma nasıl özgüven kazandırabilirim?” diyen anneler için altın değerinde bilgiler sunuyor.

Çocuklarda diş bakımı için 4 uzman tavsiyesi

dis-fircalayan-cocuk

Çocuğunuzun sağlıklı dişlere sahip olması için doğru eğitim veriyor musunuz? Diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak, çocuğun ileriki yaşlarda ağız ve diş sağlığına katkı sağlayacaktır. Siz değerli okuyucularımıza en doğru bilgileri sunmak için Bakırköy Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Selma Kurtoğlu ile görüştük; çocuklarda diş bakımı 4 uzman tavsiyesini iletiyoruz.

Çocuklarda ateş düşürme yolları

bebeklerde-pisik-tedavisi

Çocuklarda yüksek ateş, anne babaları tedirgin eden rahatsızlıklardan biridir. Çocuklarda ateş düşürme yolları ile daha iyi hissetmesini sağlayabilir, sağlığını güçlendirebilirsiniz. Ancak bazen, yüksek ateşte doktora götürüp acil tedaviye alınması gerekebilir. Çocuklarda ateş düşürmeye dair merak edilen soruların en doğru cevaplarını Yüksek Topuklar’da okuyabilirsiniz.

12 maddede iyi anne olmanın kuralları

anne-bebek-oyun

Çocuk, anne babanın yansımasıdır. Onunla kurduğunuz ilişki, verdiğiniz eğitim, ruhsal desteğinizle çocuğu şekillendirirsiniz. Ne mutlu ki iyi anne baba olmak öğrenilebilir. Prof. Dr. Acar Baltaş, iyi anne baba olmanın yollarını siz değerli ‘Yüksek Topuklar’ okuyucularıyla paylaşıyor.

Çocuklarda yüksek ateşe ne iyi gelir?

cocuklarda-yuksek-ates

Anne olmak, çocuğunuzun hastayken büyük bir sınavdır… Biraz üşütse ateşi çıkar, iştahı kesilir, ağlamaya başlar… Buna dayanmak, sabırlı olup ve çocukta yüksek ateşe çare aramak annenin en zorlu anlarıdır… ‘Yüksek Topuklar’ olarak sizi çok iyi anlıyor, biraz içiniz su serpmek, yanınızda olup size destek vermek istiyoruz. Tüm dünyada beğenilen çocuk hastalıkları uzmanı Laurence Pernoud’un çocuklarda yüksek ateşe dair tavsiyelerini sizinle paylaşıyoruz.

Terör olayları çocukları nasıl etkiliyor?

uzgun-cocuk

Atatürk Havalimanı’ndaki bombalı saldırıyla kalbimizden vurulduk… Derin bir üzüntüyle haberleri takip ediyoruz, yorumlar yapıyoruz. Peki, çocuklar; onlar terör olaylarından nasıl etkileniyor? Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzm. Dr. Algun Tüfekçi, terörün psikolojik etkilerini anlatıyor…

Ergenlik döneminde bunlara dikkat edin!

ergenlik-donemi-anne-kiz

Ergenlik dönemi hakkında bilgiler

Ergenlik döneminde çocuğunuza nasıl davranmanız gerektiğini biliyor musunuz? Her zamankinden daha alıngan ve isyankar olmak gibi geçici ama radikal değişim yaşayan çocuğunuzla iyi bir ilişki kurabilirsiniz. Pediatrik Endokrinoloji Uzmanı Dr. Aliye Sevil Sarıkaya, ergenlik dönemi hakkında önemli bilgiler veriyor, dikkatle okuyunuz.